Avrupa’ya Konteyner Tren Seferleri Başladı

Avrupa’ya Konteyner Tren Seferleri Başladı

Kazakistan/Kuryk Limanı yeni konteyner terminali açılış töreni; Azerbaycan, Gürcistan, Rusya, İran, Çin, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Türkiye ve Özbekistan’dan ulaştırma sektör temsilcileri ile TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt’un katılımıyla gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in ev sahipliğindeki törende ayrıca, Çin-Kazakistan sınırında bulunan Khorgos/Altınkol limanından Kuryk Limanına ve Trans Hazar Koridoru ile Türkiye üzerinden Avrupa’ya düzenli konteyner tren seferleri başlatıldı.

Nazarbayev konuşmasında, Kuryk Limanı üzerinden Trans-Hazar güzergahının, Çin, Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Ural ve Sibirya bölgesinden Türkiye ve Avrupa’ya yük taşımacılığının etkin bir şekilde yapılmasını sağladığını belirtti. TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt da, “Asya’dan Avrupaya, Ortadoğu’ya ya da tersi yöndeki taşımalarda; en kısa, en hızlı, en ekonomik ve iklimi en uygun hat olan BTK ile ulaşım maliyetlerinde önemli düşüşler, yük taşıma hacminde de önemli artışlar sağlanmaktadır. Türkiye, demiryolu sektörüne yaptığı yatırımlarla çevre ve komşu ülkelere yapılan direkt ya da transit taşımalarda da önemli bir yere sahiptir.” dedi.

Modern teknolojiye sahip Kuryk Limana Çin’den karayoluyla getirilen yükler, Avrupa’ya 13-16 günde ulaştırılacak. Bu yatırımlar, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattının önemli bir parçası olan Demir İpek Yolu olarak adlandırılan “Middle Corridor”un (TITR Trans-Caspian International Transport Route) daha da etkin hale gelmesini sağlıyor. Bu kapsamda Kazakistan/Kostanay’dan Türkiye/Mersin’e BTK ile ilk ve direkt demiryolu taşımacılığı başlatılmış, TITR güzergahında 15 günde bir olan tren sayısı, her gün bir trene ulaşmıştır.