BAHAR YELİ İLE GELEN SIKINTI: ALERJİ

Alerji; kişilerin bağışıklık sistemlerinin, temas veya solunum yollarıyla değişik maddelere verdiği aşırı duyarlılık ve reaksiyonlar olarak tanımlanıyor.

Normalde insan vücuduna zararı olmayan bazı maddeler, alerjik insanlarda çeşitli sıkıntılara sebep olabilir. Özellikle bahar aylarında ağaç polenleri, otlar, çiçekler rüzgârın da etkisiyle sık sık yer değiştirdiği için gözleri ve solunum sistemini etkiliyor. Uzmanlar bahar aylarında alerjiden korunmanın yollarını ve güçlü bir vücut için nasıl beslenileceğini anlatıyor.

Polenler hapşırtabilir, nefesi zorlayabilir
Bahar aylarında özellikle ağaç ve çiçek polenlerinin vücudumuzun bağışıklık sistemini etkileyerek, anormal bir tepki vermesine yol açtığına dikkat çeken Lokman Hekim Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Bülent Bozkurt, vücudumuzun yaşadığı değişimi şöyle anlatıyor: “Polenler bahar alerjisinin en sık rastlanan nedenleridir. Ancak iklime bağlı olarak hava sıcaklığının ve nem oranının değişmesine paralel ev tozu akarları, küf mantarları gibi havayla taşınan diğer alerjenlerin yoğunluğu da değişmektedir. Nisan-haziran ayları, atmosfer havasında polen yükünün en fazla arttığı aylardır.”

Yağmurlar polenleri etkiliyor
“Bahar mevsiminin başlangıç zamanı, havanın yağmurlu olması gibi nedenler de havada bulunacak olan polenin çıkma zamanı ve yoğunluğunu etkileyecektir. Bu da klinik bulguların çıkma zamanı ve şiddetinin değişmesine neden olacaktır. Polenler büyük partikül yapısına sahip oldukları için sıklıkla nefes alırken burunda tutuldukları için alerjik saman nezlesine neden olurlar. Partikül çapı daha küçük olanlar ya da ağızdan soluma ile bronşlara ulaşanlar ise daha az oranda alerjik astıma yol açarlar.”

Kaşıntı ve kızarıklığa dikkat
“Bu mevsimde alerjik yapılı kişilerde alerjenler burunda hapşırma, burun akıntısı, burun kaşıntısı, gözlerde yanma sulanma ile görülen saman nezlesine, akciğerde bronşlarda ise hırıltılı nefes alıp verme, nefes darlığı ve koyu balgam çıkarma ile ortaya çıkan alerjik bronş astımına, deride ise kaşıntı, kızarıklık ve kuruluğa neden olan alerjik egzamaya neden olurlar. Bu şikâyetler süreklilik göstermeleri, kişinin performansını yakından etkileyerek normal yaşamı kısıtlamaları, iş gücü kaybı ve okul devamsızlığına yol açmaları nedeniyle tedavi edilmesi gereken çok önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır.”

Tedavide ilk basamak: Korunma
Öncelikle alerjiye neden olan madde veya maddelerin belirlenmesi gerektiğini vurgulayan Lokman Hekim Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Bülent Bozkurt, “Hastalığın tipi, ağırlığı, hasarı saptanıp uygun tedavi şekline başlanmalı, hasta yakın izlemede tutulup alınan cevaba göre tedavi değiştirilmelidir.” uyarısında bulunuyor. Bozkurt şöyle konuşuyor: “Öncelikle korunma esastır. Korunma, tetikleyici etkenlerden (ev içi ve ev dışı alerjenler, kimyasal maddeler, infeksiyonlar, ilaçlar, vs.) uzaklaşma ile olur. Alerjik hastalığın tanısı deri veya kan testleri ile doğrulanıp alerjen veya alerjenler tespit edilebildiği durumlarda en uygun yaklaşım alerji nedenlerinden mümkün olduğunca uzaklaşmaktır.”

Nefes ve burun açıcı uygulanabilir
“İlaç tedavisinde kullanılan ilaçlar değişik yollarla (ağızdan hap şeklinde, nefes yolu ile burun spreyi, damla şeklinde, göze damla/krem şeklinde) uygulanabilir. Hastalara antialerjik ilaçlar veya kortizon içeren bu ilaçlar hastanın ihtiyacına göre artan ya da azalan dozlarda verilir.”

Aşı tedavisini doktor belirlemeli
“Koruyucu önlemler ve ilaç tedavisi ile yeterince düzelmeyen hastalarda aşı tedavisi adı verilen immünoterapi düşünülebilir. İmmünoterapi tedavisinde hastaya duyarlı olduğu alerjen giderek artan dozlarda verilerek bağışıklık sisteminde verilen tepkilerin azaltılması amaçlanır. Bu tedaviye yalnızca alerji uzmanları tarafından karar verilmelidir.”

POLEN ALLERJİSİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
– Akşamüstü ve sabahları güneş doğduktan bir iki saat sonra polen yoğunluğu en üst düzeydedir. Bu koşullarda dışarıda olmayın.
– Polen mevsiminde açık havada gezinti, piknik, bahçe işleri gibi aktivitelerde bulunmayın. Dışarıda dolaşırken gözlük takın.
– Geceleri odanızı havalandırabilirsiniz, ancak yatarken pencerelerinizi açık bırakmayın.
– Arabanızı kullanırken camlarını açık tutmayın. Toplu taşıma araçlarında, açık pencere veya kapılardan uzakta oturun.
– Akşam eve döndüğünüzde duş alıp ev kıyafetlerinizi giyin.
– Yıkanan kıyafetlerinizi balkona veya dışarıya asmayın.
– Polen mevsiminde dış ortamlarda spor yapmayın.
– Rüzgârlı havalar, yağmur sonrası toprağın tazelendiği dönemlerde dışarı çıkmayın.