BAKAN ARSLAN: GEBZE-HALKALI BANLİYÖ HATTI 2018’DE TAMAM

BAKAN ARSLAN: GEBZE-HALKALI BANLİYÖ HATTI 2018’DE TAMAM

Bu yıl 10.’su düzenlenen “TRANSİST 2017, İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı” 2-4 Kasım tarihleri arasında, İstanbul Kongre Merkezi’nde UDH Bakanı Ahmet Arslan ve TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Törende bir konuşma yapan UDH Bakanı Arslan, İstanbul’un her iki yakasındaki banliyö sistemlerinin metro standardına getirilmesinin önemli gündemleri arasında yer aldığını belirterek, ”Gebze’den Halkalı’ya kadar Marmaray  kalitesinde ve Marmaray’ın araçlarıyla taşımacılık yapmak adına gecemizi gündüzümüze katıyoruz. 2018 sonuna kalmadan sistemin tamamını bitireceğiz. İstanbullular bilsinler ki, Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın raylı sistemleriyle neredeyse tamamıyla entegrasyon yapıyoruz.” diye konuştu.

APAYDIN: SERBESTLEŞME KALİTEYİ YÜKSELTECEK
TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ise “Ulaşım Modlarının Entegrasyonu ve Şehir İçi Hareketlilik” isimli panelde bir sunum gerçekleştirdi.

Apaydın sunumunda, 2003-2017 yılları arasında demiryollarına 64 milyar TL yatırım yapıldığını, 64 milyar TL’nin 42 milyar TL’sinin TCDD’ye geri kalanın ise şehir içi metro ve ulaşım sistemlerine aktarıldığını söyledi.

Apaydın, 6461 Sayılı Kanunun yayımlanması ile demiryollarında başlayan serbestleşmeyle birlikte kalite standardının artacağını vurguladı.

Yerli ve milli üretim ile Ar-Ge faaliyetleri hakkında da bilgiler paylaşan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Hızlı tren hatlarının yüzde 90’ını yerli olarak yaptıklarını, araçlarla ilgili ithal oranının yüzde 40’lara düştüğünü, bunu daha iyi rakamlara getirmeye gayret göstereceklerini söyledi.