Bakan Arslan, TCDD’nin “Sultan Alparslan Feribotu”nu İnceledi

Bakan Arslan, TCDD’nin “Sultan Alparslan Feribotu”nu İnceledi

UDH Bakanı Ahmet Arslan, TCDD’ye ait Türkiye’nin en büyük feribotu “Sultan Alparslan”da incelemelerde bulundu.

Tatvan-Van arasında yük ve yolcu taşımaya yönelik olarak, TCDD tarafından hizmete alınan Sultan Alparslan Feribotu hakkında TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’dan bilgi alan Arslan, incelemelerinin ardından açıklamalarda bulundu.

Daha önce yılda 15 bin vagon taşındığını, iki geminin hizmete girmesiyle yılda 115 bin vagon taşıyabilir hale geleceklerini ifade eden Arslan, bunun taşınan tren, yolcu ve yük miktarının 7 kat artması anlamına geldiğini vurguladı.

“YÜZDE 100 YERLİ OLARAK İMAL EDİLDİ”

Ülkenin batısından Van’a gelen ve buradan İran’a giden önemli bir koridorun tamamlayıcısı olan hattın kesintisiz hale gelebilmesi ve demiryolunda daha fazla yük taşınması adına daha modern gemilere ihtiyacın olduğuna dikkati çeken UDH Bakanı Ahmet Arslan, “İki geminin hizmete sunulması bölge ekonomisinin, ticaretin gelişmesi ve yolculukların artması adına önemli. 135 metre uzunluğunda 50 vagon taşıyor. Yük kapasitesi 4 bin ton. Gemilerin faaliyete girmesiyle tek seferde 100 vagon taşıyabileceğiz. Bu gemilerin önemli özelliği Eskişehir’de yüzde 100 yerli olarak imal edilmiş, ana makinelerin Türkiye’de yapılmış olması.” diye konuştu.