Bakan Turhan, Ankara-Sivas YHT Hattını İnceledi

Bakan Turhan, Ankara-Sivas YHT Hattını İnceledi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, Bakan Yardımcıları ile birlikte yapım çalışmaları devam eden Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hattı’nı inceledi.

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’ın da katıldığı incelemelerin ardından açıklamalarda bulunan Turhan, Projenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 100 Günlük Eylem Planı içinde yer aldığının altını çizdi. Bakan Turhan: “Ankara-Sivas YHT Projesi, yılsonuna kadar altyapı ve üstyapı çalışmalarını tamamlayarak 2019 yılı içinde de deneme sürüşlerine başlayacağımız ve sonrasında yetkinliği aldıktan sonra hizmete açacağımız önemli bir yüksek hızlı ulaşım projesi.” dedi.

YHT İle Ankara-Sivas arası 2 saat

Bakanı Turhan, Projenin Sivas ile kalmayıp Erzincan ve Erzurum’u takip ederek Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’na ve Demir İpek Yolu’na entegre olacağını vurgulayarak, şöyle konuştu: “Projemizin yatırım maliyeti 9 milyar 749 milyon lira. Trenlerimiz saatte 250 kilometre işletim hızıyla çalışacak. Ankara ile Sivas arasındaki ulaşım 2 saate inecek. Ankara-Sivas hattında seyahat edecek yolcularımıza hem ekonomik anlamda hem de seyahat süresinde kolaylık sağlamış olacağız. Avrupa’yı Uzak Doğu’ya bağlayan Demir İpek Yolu’nun orta koridorunda yer alan bu hat, Edirne’den Kars’a kadar uzanan ulaşım koridorunun en önemli kesimlerinden birini oluşturuyor.”

Turhan, Ankara-Sivas YHT Projesi’nin Ankara’nın doğusundaki illere yüksek hızlı tren konforunu getireceğini sözlerine ekledi.