Balık Tutmanın Tam Zamanı

Balık Tutmanın Tam Zamanı

Hiç düşündünüz mü neden pek çok kişi sabahın erken saatlerinde yola çıkıp, kuytu bir deniz kenarına giderek saatlerce balık tutuyor? Son derece durağan bir eylem gibi gözükse de balık tutmak; zihni dağıtmak ve stres atmak için en ideal yöntem. Hafta sonunda balık tutarak, yeni haftaya çok daha zinde başlayan beyaz yakalıların sayısı ise hızla artıyor.

Ülkemiz, üç tarafı denizlerle çevrili bir yarımada konumunda olduğu için balık tutmaya oldukça elverişli. Göller ve akarsular bakımından oldukça zengin bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu nedenle çok farklı atmosferlerde balık tutulabiliyor. Balık tutmaya İstanbul Boğazı gibi akıntılı bir yere gidecekseniz, yanınızda irili ufaklı değişik gramajlarda kurşun olmalı. Yoksa kurşun dibe inmez. Her ihtimale karşı yanınızda yedek olta ve yağmurluk bulundurmayı da unutmayın. Karagöz, çipura, mırmır gibi balıkları yakalamak için kalamar en ideal yemlerden biri. İri ve keskin dişli balıklar için misinanın bir bölümünde ise çelik tel kullanılıyor. Eğer yanlışlıkla zehirli bir balık yakaladıysanız, yanınızda bir şişe amonyak bulundurmanızda da fayda var. Şimdi, Türkiye’nin en keyifli balık tutma rotalarına bir göz atalım.

Bozcaada ve Gökçeada

Bozcaada ve Gökçeada suları; karagöz, sarıgöz, mırmır, çipura, mercan, levrek, sinarit gibi balıklarla dopdolu… İki adanın çevresinde karayoluyla ulaşılabilecek birçok bakir koy bulunuyor. Bozcaada’da rüzgarın durumuna göre mendirek, liman ve Ayazma sahili amatör balıkçıların en çok rağbet ettiği bölgeler… Gökçeada’daki en popüler rotalar ise Kaleköy ve feribot iskelesinin bulunduğu mendirek. Türkiye’nin ilk sualtı doğal parkı da Gökçeada’da. Adanın kuzeydoğusundaki Yıldızkoy’dan başlayarak 1 deniz mili ileriye, Yelkenkaya’ya kadar uzanıyor.

İstanbul’dan Çanakkale’ye
İstanbul’a yakın yerlerde tatlı su balığı avlamak isteyenler, Anadolu Yakası’ndaki Ömerli Baraj Gölü’nü, Riva Deresi’nin etrafındaki aile piknik yerlerini, Avrupa Yakası’nda da turna balığı yakalanabilecek Terkos Gölü’nü ya da Büyükçekmece Gölü’ne kıyısı olan Çatalca’ya bağlı Bahşayış Köyü’nü tercih edebilir. Tatlı sularda oltanıza takılacak balık ise çoğunlukla kızılkanattır. Yem olarak solucan kullanarak sazan da yakalayabilirsiniz. Turna ve yayın; Terkos Gölü ve Büyükçekmece’de çıkan güzel balıklardan. Kalyon Koyu ise Ağva’nın doğusundaki bir doğa harikası. Bucaklı Köyü’ne kadar dört kilometre asfalttan gidip, daha sonra sahile uzanan toprak yola gireceksiniz. Melen Projesi’nin dev su borularını geçip dört kilometre sonra deniz kıyısına ulaşacaksınız. Kadırga Koyu, Norveç fiyortlarını andırıyor. Dev kuvarz kristalini andıran kayalar, büyük setler, basamaklar yaparak denize iniyor. Çok dalgalı günlerde bile üstünde ıslanmadan balık tutulabilecek, denizden 15 metre yükseklikte geniş bir teras bulunuyor. Ekim ve kasım aylarında özellikle hafta sonlarında, bu ıssız koyda 20-30 civarında balıkçı gece yarısına kadar olta başında bekliyor. Lüfer için oldukça ideal bir bölge. Çanakkale’de, Gelibolu’da ve Ege’ye bakan Babakale sahillerinde artık Marmara Denizi’nde pek rastlanmayan karagöz balığı çıkıyor. Sarıgöz, levrek, mercan, çipura ise bölgenin diğer değerli balıkları… Yine Çanakkale’den Antalya’ya kadar, mamun denilen bir böcek türü ile karagöz ve levrek de tutulabiliyor.

Karadeniz, Ege ve Akdeniz

Karadeniz’in efsane lokasyonu Akçakoca; yeşil doğası, oksijeni ve temiz havasıyla öne çıkıyor. Farklı balık türleriyle dikkat çeken Akçakoca’da, özellikle av mevsiminde bulunmanızda fayda var. Bodrum’da yaşayanlar ya da gitmeyi düşünenler için Bodrum’un en güzel lokasyonlarından biri olan Güllük, balık tutmak içim ideal bir adres. Huzurlu ve sakin bir ortamda dinlenmek ya da kamp yapmak için de biçilmiş kaftan. Otel ya da pansiyonlarda konaklamaktan sıkıldıysanız, çadırınızı alıp Güllük’e gidebilirsiniz. Çeşitli tekneler tarafından organize edilen, fiyatları uygun balık avı turlarına da katılabilirsiniz. Antalya’nın batı tarafında bulunan Konyaaltı, tatilseverlerin en çok talep ettiği plajlardan biri… Konyaaltı’nda özellikle de hafta sonlarında pek çok kişi balık tutuyor. Yerli halkın da en büyük hobilerinden biri olan bu etkinlik, ziyaretçiler için de bulunmayacak bir fırsat. Gelelim İzmir’e… Ege’nin göz bebeği İzmir’in Güzelbahçe ilçesi, balık tutmak isteyenlerin en favori adresi olarak öne çıkıyor. Milli Park’a ev sahipliği yapan Kuşadası ise yamaç paraşütü, dağcılık ve at binme gibi doğa sporlarının yanı farklı tekne turları aracılığıyla balık tutmak isteyen özel bir kitleye de hitap ediyor.