BALIKESİR LOJİSTİK MERKEZİ HİZMETE GİRDİ

BALIKESİR LOJİSTİK MERKEZİ HİZMETE GİRDİ

Balıkesir’i dünyanın önemli lojistik merkezlerinden biri haline getirecek Balıkesir (Gökköy) Lojistik Merkezi tamamlandı.

Balıkesir’i Avrupa-Asya hattında önemli bir konuma yükseltecek Balıkesir (Gökköy) Lojistik Merkezi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 15 Mart 2015 tarihinde toplu açılış töreniyle hizmete verildi.

Tekirdağ-Bandırma Tren-Feri Projesi’nin hayata geçirilmesi ile Avrupa’ya; Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu hattının işletmeye alınması ile de Asya’ya bağlanacak Balıkesir (Gökköy) Lojistik Merkezi’nden, Balıkesir ve çevresinde üretilen her türlü yük kolaylıkla sevk edilecek.

Merkezde Türkiye lojistik sektörüne 1 milyon ton taşıma kapasitesi sağlanacak.

Lojistik merkezlerin sayısı 20’ye çıkacak
2023 hedefleri kapsamında; ülkemizin dört bir köşesinde Organize Sanayi Bölgelerine yakın ve yük potansiyeli yüksek olan yerlerde 20 adet lojistik merkezin hizmete açılması hedeflendi. Bu merkezlerden; Balıkesir (Gökköy) ile birlikte 7 adet lojistik merkez; Samsun (Gelemen), Uşak, Denizli (Kaklık), İzmit (Köseköy), Eskişehir (Hasanbey) ve Halkalı işletmeye açılmış oldu. 5 adet lojistik merkezin inşaat çalışmaları devam ediyor. Diğer lojistik merkezlere ilişkin ise proje, kamulaştırma ve inşaat ihale işlemleri sürdürülüyor.

Yıllık 27 milyon ton taşıma
Tüm lojistik merkezlerin faaliyete geçmesiyle Türk lojistik sektörüne yıllık yaklaşık 27 milyon ton ilave taşıma imkânı, 9 milyon metrekarelik, açık alan, stok alanı, konteyner stok ve elleçleme sahası kazandırılacak.