Balkon ve Bahçelerde Keyif Zamanı

Balkon ve Bahçelerde Keyif Zamanı

Baharla birlikte havalar da ısınmaya başladı. Artık hemen herkes açık havada yeşillikler içinde vakit geçirmek istiyor. Kimi balkonuna, kimi terasına kimi de bahçesine çıkarak ısınan havanın ve güneşin tadını çay, kahve muhabbeti ile birleştiriyor. Balkon, teras ve bahçesinin dekorasyonunu renklendirmek isteyenler içinde bulunduğumuz dönemde neler yapmalı? Bu mekanlar için hangi mobilyalar ve aksesuarlar seçilmeli? İşte bu soruların yanıtlarını araştırdık….

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Bahçeler, balkonlar, teraslar gibi açık hava mekanlarına renk ve prestij katacak, konforlu, fonksiyonel, dayanıklı ve aynı zamanda estetik mobilyaları seçebilmek için birçok farklı faktöre dikkat edilmeli. Çünkü bu mekanlarda kullanılan mobilyalar teak ağacı, sentetik rattan ya da alüminyum gibi farklı malzemelerden seçilebilir.

RAHATÇA TEMİZLENEBİLMELİ

Zorlu hava koşullarına karşı yüksek direnç gösteren ürünlerin yanı sıra bakımı ve temizliği kolay ürünlerin seçilmesi de konforunuzu artıracaktır. Örneğin plastik rattan malzemeden üretilen balkon ve bahçe mobilyası hem şık hem de işlevsel olabilir. Dört mevsim kullanılabilen, yüksek esnekliğe sahip ve gerilmeye karşı dayanıklı plastik rattan mobilyalar, su ve yumuşak bir fırçayla silinerek rahatlıkla temizlenebilme özelliğiyle de tercih sebebi olabilir.

HAFİFLİK İSTEYENE….

Hava koşuluna karşı dayanıklı olan ve okside olmadığı için uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilen alüminyum bahçe mobilyaları da hafif olmaları ve bakımlarının kolaylığıyla tercih edilebilirler.

Dış mekanlara uyum göstermesi, leke tutmaması ve şık görünümü ile tercih sebebi olan alüminyum malzeme; sabunlu bir bezle kolayca silinip durulanarak pratik bir biçimde temizlenebilmektedir. Bu nedenle tozlanıp kirlenme ihtimalinin yüksek olduğu açık mekanların vazgeçilmez ürünleri arasında yerini alıyor.

MİNDER NASIL OLMALI?

İster koltuk takımı ister masa-sandalye olsun. Balkon, teras ve bahçelerinizde konforlu tasarım ürünlerinin yanı sıra minder seçimine de dikkat etmek gerekiyor.  Uzmanlar orta sert minder ve terletmeyen kumaşları tercih etmenizi öneriyorlar. Renk seçiminde de gri ve antresit tonlarının yanı sıra renkli sevenler için de çiçek desenleri öneriliyor.

AKSESUAR VE ÇİÇEK SEÇİMİ

Balkon ve bahçe dekorasyonunun olmazsa olmazlarından biri de aksesuarlar ve çiçekler. Rüzgardan sönmeyecek mumluklar, kandiller ve rüzgar gülleri ile dekorasyonunuzu bütünleyebilirsiniz.

Çiçek seçiminde de sakız sardunya, yasemin, leylak gibi hem göze hem de kuku duyusuna hitap eden dayanıklı çiçekler tercih edilebilir. Ayrıca sarmaşık güllelerden dikerek balkonunuzu ve bahçenizi keyif vahasına dönüştürebilirsiniz.