BALKON VE BAHÇELERDE KEYİF ZAMANI

Kış mevsiminde kapalı mekanlardan sıkılan ve açık havada çay ve kahve keyfi yapmak isteyen herkes artık balkonlarını ve bahçelerini düzenleme planları yapıyor. Son yıllarda balkonların küçüldü ancak bu yine de çiçekler, mumlar, renkli minderlerle balkonunuzu kullanılabilir hale getirmeye engel değil.

Bahçesi olanlar ise her daim daha şanslı. Bahçenizin kenarlarına dikeceğiniz rengarenk çiçeklerle kendinize huzur dolu bir alan yaratabilirsiniz…

İşte bahçeniz için birkaç öneri:

Kolay temizlik
Çay saatlerinin geçirileceği oturma gruplarında ve yemek için de kullanılabilecek masa-sandalye takımlarında seçeceğiniz döşemelik ürünlerin modern görünümlerinin yanı sıra kolay temizlenebilir kir tutmayan özelliğe sahip kumaşlardan oluşmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü bu ürünler hem güneşe karşı daha dayanıklı olmaları ve kir tutmamaları ile kullanışlı ürünler oluyorlar.

Koltuk desenleri
2014 sezonunun trendi kareli kumaşlar. Ancak kareli kumaş sevmeyenler, sadelikten yana olanlar düz ya da birbirinden farklı desenli kumaşları seçerek balkon ve bahçelere hareketlilik getirebiliyor.

Canlı renklerin yanı sıra krem ve kahve tonlarının ağırlıklı olarak kullanıldığı kumaşlarla ister tek renk olarak, ister değişik renkleri bir arada kullanabilirsiniz.

Mobilya renkleri
Bu yıl mobilya ve diğer dekorasyon ürünlerinin gözde renkleri; beyaz, kum beji, gri ve mavinin tonları… Açık renk trendi bahçe ve balkın mobilyalarında da karşımıza çıkıyor. Ancak koyu renk sevenler için de sezonda seçenekler var. Mobilyanın ergonomik olması, rahatınızı sağlaması da seçim yapılırken dikkat edilmesi gereken diğer unsurlar oluyor.

Çiçek seçimi
Bahçe ve balkonlarınıza farklı bir hava katmak üzere yaseminden sakız sardunyaya, sarmaşık güllerden leylağa kadar çeşitli çiçeklerden yararlanabilirsiniz. Mis gibi koku istiyorsanız leylak ve yasemin, sinek ve böcekleri uzak tutmak için ise sardunyalar birebir… Askılı ya da duvara monte edilebilen saksılar ise mekânda fazla yer kaplamadan, güzellik katıyor.

Aksesuar seçimi
Mekânlara renk katmada önemli bir yere sahip olan aksesuarlar bahçe ve balkon dekorasyonunda da öne çıkıyor. Burada renkli mumlar, mumluklar, mozaik lambalar ile daha keyifli hava sağlamanız mümkün olabilir. Kandil şeklindeki mumluklar ile hem dekorasyonunuzu tamamlamış hem de gece yakarak balkon ve bahçenize sıcaklık katacak mumlarınızın sönmesini engellemiş olabileceksiniz.

Koltuk mu, masa mı?
Balkon ve bahçeniz için koltuk ya da masa arasında kararsız kalıyorsanız; uzmanlar mekânı nasıl değerlendireceğinize dikkat etmenizi öneriyor. Örneğin sadece kitap okuyup, çay-kahve içmeyi planladığınız bir balkon ya da bahçede oturma grubu seçmeniz yerinde olacaktır. Çünkü oturma grubunun minderlerinin içine gömülüp kısa şekerlemeler de yapmanız mümkün olacaktır.

Salıncak keyfi
Son yıllarda bahçelerde ve geniş balkonlarda koltuklu salıncaklar vazgeçilmez bir dekorasyon malzemesi oldu. Her bütçeye uygun salıncak bulmak mümkün, Demirinden ahşabına kadar da farklı malzemelerden yapılmış salıncaklar, mekânlara sıcaklık katmanın yanı sıra keyifli anlar geçirmeyi de sağlıyor.