BARCELONA VE POPLE ESPANYOL

Montjuic Dağı’na çıkıp Pople Espanyol Köyü’nü ziyaret ettiğinizde İspanya’nın tüm bölgelerinin kültür ve tarzını bir arada görebileceksiniz.

İspanya ve Barcelona denildiğinde birçok kişinin aklına, futbol takımı, tapasları, okyanus ve kumsalı gelir ama sizi bu ay bir açık hava mimari müzesine davet etmek istiyoruz.

Adeta bir müzeyi andıran Montjuic Dağı’nın tepesine çıktığınızda aslında 1929 yılında düzenlenen bir uluslararası fuar için inşa edilen bir İspanyol Köyü’ne ulaşıyorsunuz. 49 bin metrekarelik alanda İspanya’nın farklı yerlerinden mimari tarzlarda 117 yapıyı bünyesinde barındıran Pople Espanyol (İspanyol Köyü) sizi adeta bambaşka bir dünyaya sürükleyecek…

Bask bölgesinden Aragon’a, Endülüs’ten Galice’ye kadar İspanya’nın farklı yerlerinin mimarisi, tarzı ve kültürünün sunulduğu, Mimarlar Francesc Folguera ve Ramon Reventos tarafından hayata geçirilmiş… Başlangıçta 6 aylığına yapılan ancak çok beğenilince kalıcı olması istenen köyün ‘Fondation Fran Daurel’ adı verilen kısmında Miro, Picasso, Tapies ve diğer ünlü sanatçıların modern sanat eser koleksiyonlarını da görme imkânınız var. Girişin ücretli olduğu köyde önce Castellana Meydanı’nın kopyasını görebilir, oradan da Plaza Mayor’a geçebilirsiniz…

Burayı ziyaret ederken sesli rehber hizmetinden faydalanabilirsiniz. Gezerken cam ya da deri işi ile uğraşan ustaları canlı izlemek de mümkün. Ayrıca fayans üzerine yapılan işlemelerin sergilendiği ve satıldığı dükkânlar da ilginizi çekebilir.

Turistik bir yer olduğu için çok sayıda kafe, restoran ve eğlence mekânının da olduğu köyde, şanslıysanız bir Flamenko gecesine de rastlayabilirsiniz. Müze dediğimize bakmayın; toplantıların, eğlencelerin yapıldığı, halkın bir araya geldiği köy meydanını şirin restoran ve kafeleriyle çok etkileyici bulacaksınız.