BARSELONA’DA HAYAT VAR

Barselona’nın bu kadar popüler bir şehir olmasına şaşmamak gerek. Kıpır kıpır, canlı Katalan ruhunu tüm coşkusuyla ziyaretçileriyle paylaşan şehir, müzeleri, uzun kumsalları, sanat galerileri, lezzet dolu pazarları, meydanları, keyifli alışveriş alternatifleri ile her daim çekim merkezi.

Her zaman hareketli, renkli, keşfedilecek yeni bir şeyler sunan, dahi mimar Gaudi’nin şehri mevsimsiz ve zamansız Barselona, gurme damaklardan, sanat ve tarih meraklılarına, mimari sevenlerden, eğlence arayanlara kadar herkesin yüzünü güldürecek olanaklara ve atmosfere sahip.

Barselona’da geçirilecek birkaç güne sığdırılacak ‘olmazsa olmaz’ların başında Gaudi’nin ‘La Sagrada Familia’ (Kutsal Aile Kilisesi) isimli eserini görmek geliyor. Ölümünün üzerinden neredeyse 90 yıl geçmiş olmasına rağmen Gaudi’nin sanatı tam anlaşılamadığı için eser hala tamamlanamamış ve bu sebeple de halk arasında ‘Bitmeyen Kilise’ olarak anılıyor. Kapıdaki uzun kuyruğu göze alanları bekleyenlerin ödülü; içeride büyüleyici bir mimariyle karşılaşmak.

Gaudi’nin doğayı gözlemleyerek yaptığı tüm eserlerinde, doğada olan tüm formları, renkleri görmek mümkün. Barselona’ya gelme sebebi sadece şehre eşsiz güzellikler katan bu eserleri görmek olan binlerce ziyaretçi var. Gaudi’nin şehirdeki eserlerini gezmek için bile başlı başına bir Barselona gezisi gerekiyor. Ancak şehir pek çok alternatif sunuyor ve fazla zamanınız yoksa bir de Gaudi’nin eserlerinden Casa Batllo ve Palau Guell’i listeye almakta fayda var.

Bisiklet en temel ulaşım aracı
Masaldan çıkıp şehrin kalbinin attığı meydanlara, sokaklara karışınca birbirinden cazip restoranlar, mağazalar arasında zamanın nasıl geçtiğini anlamak mümkün değil. Ancak Barselona aynı zamanda bir keyif şehri… Burada hayat her ne kadar hareketli görünse de aslında tadını çıkarmak için herkesin kendine ayırdığı ve şehri yaşadığı zamanlar var. Yalnızca çalışmak ya da anlamsız bir telaş içinde olmak İspanyolların harcı değil. Şehirdeki pek çok noktada park edilmiş yüzlerce bisiklet görmek şehrin rutinleri arasında. İşine ya da plaja bisikletiyle giden Barselonalılar, burada yaşamanın ne denli keyifli olduğunu da gösteriyor ziyaretçilere. Bisiklete binmeyi sevenler ve şehirleri bu şekilde keşfetmeye açık herkes Barselona’da pedal çevirebilir.

Alışveriş keyfi burada
Şehrin en turistik ve en bilinen caddesi Las Ramblas, sokak sanatçıları, satıcılarının katkısı ile her daim hareketli ve canlı. Bu uzun caddede ilk durak ise kaçınılmaz olarak ‘Mercado de La Boqueria’. Kaçınılmaz olmasının sebebi ise birbirinden çekici renkleri, tatları ve görüntüleri ile enfes çikolatalar, peynir çeşitleri, şarküteri ürünleri, rengârenk tropik meyveler ve farklı aromalara sahip zeytinyağlarının yer aldığı tezgâhlar. Gözlere ve damaklara hitap eden bu rengârenk pazarda tatları denemek, alışveriş yapmak oldukça zevkli… Port Vell’e kadar uzanan Las Ramblas’ın üzerinde yer alan Placa Reial’i çevreleyen restoranlar tipik İspanyol lezzetleri sunuyor. Bu meydanda oturmayı tercih edebilirsiniz ancak unutmayın her zaman en iyi lezzetler sokak aralarında gizlidir.

Placa Reial’den sonra, Barri Gotic’in büyüsüne kapılarak uzun bir öğle sonrasına kendinizi bırakabilirsiniz. Barri Gotic’te binaların yüzlerindeki detayları görmek ve atmosferik dar sokakların hakkını vermek için sık sık başınızı kaldırarak dolaşmak gerekiyor. Arada yorulup soluklanmak isterseniz meşhur tatlı ‘churro’yu tadabileceğiniz küçük bir pastanede enerjinizi geri kazanabilirsiniz. Hamur kızartmasının sıcak çikolataya batırılarak yendiği bu lezzetin yanına bir de kahve ısmarlayın.

Her seyahat amacına uygun
Barselona, yüzünüzü ne tarafa çevirmek isterseniz onunla ilgili alternatiflerini sunma konusunda kusursuz. Sanat önceliği olanları Picasso, Joan Miro gibi ressamların eserlerinin sergilendiği harika müzeler gülümsetiyor. ‘İyi bir yemek yenmeden geçen bir seyahate seyahat demem’ diyen gurmelerin yüzünü deniz ürünleri restoranları, her saatte atıştırılabilecek minik porsiyonlarda sunulan ‘tapas’lar, alışveriş tutkunlarının yüzünü ise birbirinden cazip butikler, tasarım mağazalar güldürüyor.

Her şeyden öte bu şehirde yabancı hissetmek imkânsız. Dünyanın pek çok şehrinde insanı kolayca yakalayabilecek kendini yabancı hissetme duygusu, burada şehre çabucak adapte olup sokaklarına karışmak ve keyif almaya başlamakla yer değiştiriyor.

Barselona, defalarca gidilse de her defasında keyif veren ve her daim çekiciliğini koruyan hareketli bir Katalan.

LEZZET MOLASI
Küçük porsiyonlar halinde tezgâhlara dizilen ve günün her saati atıştırabileceğiniz ‘tapas’ları tadın.

LEZZET MOLASI
Meşhur tatlı ‘churro’yu yemeden dönmeyin.

LEZZET MOLASI
Mercado de La Boqueira’da mutlaka gözünüze ve midenize ziyafet çekin.

FOTOĞRAF MOLASI
Şehrin tepelerinde konumlanan Park Guell’den şehrin panoramik manzarasını çekin.

FOTOĞRAF MOLASI
Bari Gotic’in atmosferik sokaklarında binaların detaylarını yakalayın.

KAÇIRMAYIN
Teleferikle Montjuic’e çıkın.