BAŞKA BİR GERÇEKLİK MÜMKÜN!

BAŞKA BİR GERÇEKLİK MÜMKÜN!

Ekranlara bakmanın yeni bir yolu değil. Kafanıza, ucundan kablolar uzanan bir başlık taktığınızı bilerek otururken, beyniniz, uzayın derinliklerinde ya da dünyanın görmediğiniz bir köşesinde olduğuna inanabilir.

90’ların başından bu yana birçok denemeye konu olan Virtual Reality (Sanal Gerçeklik-SG), yeni nesil cihazlar ve yazılımlarla bilim kurgu filmlerinden çok, günümüzün dünyasına ait duruyor.

SG cihazları artık sadece üniversitelerin içinde ya da şirketlerin araştırma geliştirme departmanlarında değil. Satışa sunulmuş ve yakında sunulacak olan cihazları sonraki sayfalarda görebilirsiniz:

FİLMLER VE OYUNLAR YOLDA
SG alanındaki yeni bir gelişme, film endüstrisinin kalbi olan Hollywood’dan geldi. New Deal Studios adlı bir şirket bir süredir 360 derece çekilmiş kısa filmler üzerinde çalışıyor. New Deal Studios, 360 derecelik çekim yapabilen bir kamera üreten Jaunt VR adlı bir Silikon Vadisi şirketiyle işbirliği kurmuş. Çekimler, Jaunt’un ürettiği yazılımla birleştirilerek 360 derecelik görüntüler hâline getiriliyor.

SONY PROJECT MORPHEUS
PlayStation 4 ile çalışan bu sanal gerçeklik başlığı, 2016 yılının ilk yarısında piyasaya çıkacak. Prototip modeldeki 5 inçlik LCD ekranın yerine, 5,7 inçlik OLED bir ekran olacak. Bu ekranın seçilme sebebi hareketli sahnelerdeki izleri kaldırmak ve 3D oyun keyfini artırmak için 120 Hz desteklemesi olmuş.

HTC VİVE
Oyun stüdyosu Valve’in Steam adlı oyun dağıtım arayüzünü destekleyen HTC Vive, Barselona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde (Mobile World Congress) tanıtıldı. PC’ye bağlanan Vive, Steam oyunlarıyla çalışıyor. İçerisinde 70 adet algılayıcı bulunan, 360 derece kafa izleme özelliği ve 90 Hz tazeleme hızına sahip olan cihaz, hareketleri de takip eden bir kumanda ile gelecek, böylece oyunlarda ateş etmek, hareket etmek ve karşınıza çıkan nesnelerle etkileşim kurmak mümkün olacak.

SAMSUNG GEAR VR
Firmanın sanal gerçeklik dünyasına girişi Oculus Rift destekli bir cihazla oldu. Samsung Galaxy Note 4 ya da Samsung Galaxy S6 telefonun işlemcisini ve ekranını kullanan cihaz, micro USB bağlantısına sahip. Şimdilik ABD’de yayımlanan Milk VR adlı video içerik ve oyun mağazasına sahip olan Samsung Gear VR, 199 dolar fiyatla satılıyor.

OCULUS RİFT
SG histerisini başlatan cihaz olarak nam salan Oculus Rift, 21 yaşındaki Palmer Luckey adlı bir mühendis tarafından kurulan Oculus firması tarafından üretiliyor. Kickstarter adlı kitle fonlama sitesinde başlayan proje, birçok kişinin katılımıyla desteklendi ve sonunda Facebook şirketi 2 milyar dolara satın aldı. Rift, bilgisayara DVI ve USB yuvalarından bağlanıyor ve kafa hareketlerini takip ederek her göz için ayrılmış olan iki ekranında 3D görüntü ortaya çıkartıyor. Crescent Bay kod adlı son model, 360 derece perspektifin yanı sıra, Full HD görüntü de sunuyor. Ayrıca önceki modele göre daha hassas kafa takibi sağlayabiliyor, böylece en ufak hareketleri bile algılıyor. Rift, 350 dolara satılıyor.

MİCROSOFT HOLOLENS
SG ve Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) konseptlerini bir araya getiren HoloLens, benzerlerinden daha eğlenceli şeyler yapabilmenizi sağlıyor. Örneğin Mars’ta yürüdüğünüzü görürken, aslında evinizin oturma odasında ilerliyor olabilirsiniz. Xbox’ta kullanılan Kinect tarzı bir teknolojiyle jest ve ses komutlarını algılayan başlık, yatay ve dikeyde 120 derecelik görüş açılarına sahip. Bir PC bağlantısı kurmanıza gerek yok, çünkü içerisinde Windows 10 işletim sistemi dahil ve entegre pil ile çalışıyor. HoloLens, 2016 yılında piyasaya çıkacak.

GOOGLE CARDBOARD
Her ne kadar basit dursa da, SG pastasından bir dilim almak isteyenler için oldukça uygun. 25 dolar fiyat etiketine sahip Google Cardboard, adından da anlaşılacağı gibi mukavvadan üretilmiş bir sanal gerçeklik başlığı. İçerisine yerleştireceğiniz bir akıllı telefonu görüntü birimi yapan cihaz, telefonun sunacağı özellikler ile sınırlı.