BAŞKENT’E YENİ MÜJDELER

Sevgili yolcular, Bakanlık olarak bir yandan Türkiye’nin demiryolu taşımacılığındaki tarihini ve talihini değiştirirken diğer yandan büyük şehirlerimizin kent içi raylı sistemlerinin gelişmesini de destekliyoruz.

Yeni yılın ilk haftası içinde Ankaralıların yıllardır hasretle beklediği, Ankara trafiğine nefes aldıracak kent içi raylı sistem hamlesinin önemli adımı olan Keçiören Metro Hattı’nın açılışını gerçekleştirdik. Ankara’da hizmete verdiğimiz Batıkent-Sincan ve Kızılay-Çayyolu hatlarından sonra bu hattı da hizmete vererek Ankaralıları canından bezdiren trafik sorununa büyük ölçüde çözüm getirdik. Ayrıca Ankara’nın metro hattı uzunluğunu da 64 kilometreye çıkarmış bulunuyoruz.

Keçiören Metro Hattı çok zorlu arazi şartlarında hayat bulmuş bir projedir. Yapımında çok büyük zorluklar yaşandı. Ancak, Keçiörenli hemşerilerimizi metrolarına kavuşturmak için yapılamaz denileni başardık. Keçiören’i Ankara’nın dört bir yanına metro sistemi ile bağladık.

Cumhuriyetin Başkenti için çalışmalarımızı Keçiören Metrosu ile sonlandırmıyoruz. Ankara için çok gerekli ve faydalı olacağı düşünülen iki ayrı hat için daha çalışma yapıyoruz. Kızılay-Esenboğa Havalimanı ve Gar-Kızılay Metro Hatları… Bu kapsamda metro hattının Esenboğa Havaalanına bağlantısının yapılmasına ilişkin projemizde son aşamaya geldik. Yaklaşık 3,5 kilometrelik Gar-Kızılay hattı için de tamamen yeraltından olacak şekilde proje çalışmalarına başladık. Bu hattı da yaparak Ankara’nın tüm demiryolu hatlarını birbirine bağlamış olacağız. Ankaralıların hem tren garına hem de havalimanına ulaşım bağlantılarını tamamlamış olacağız.

İyi yolculuklar.