BAŞKENTİN DOĞA HARİKASI GÖLBAŞI SİZİ BEKLİYOR

Birçok doğal güzelliğe sahip olan Ankara’nın görülmeye değer Gölbaşı ilçesi, kentin turizm merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

“Mogan Gölü”, “Kuş Cenneti” ve “Sevgi Çiçeği” gibi birçok doğal güzelliğe sahip olan Ankara’nın görülmeye değer Gölbaşı ilçesi, kentin turizm merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Ankara’nın 20 kilometre güneyinde bulunan ve doğal zenginlikler açısından büyük bir potansiyele sahip olan Gölbaşı, Ankara’da yaşayanlar ve Ankara’ya yolu düşenlerin ‘gezilecek yerler listesinin’ başında yerini alıyor.

Ankara’nın sayfiye yeri olarak da bilinen turistik tesislere ve olanaklara sahip Gölbaşı, yaklaşık olarak 561 hektarlık yüz ölçümüne sahip Mogan Gölü ve bu gölde yaşayan yüzlerce çeşit nesilleri tükenen kuş çeşitleri, endemik olarak yetişen ve tehlike altında olan Sevgi Çiçeği ile Başkentlilerin nefes alabileceği, yeşilin, kuşların ve gölün keyfine varabileceği bir yer olma özelliği taşıyor.

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, ilçede yapımına başladıkları projelerden bütün Ankaralıların yararlanacağını ifade ederek, herkesi Gölbaşı’na davet ediyor.

Mogan Gölü nefes almaya başladı
Avrupa’nın en büyük, dünyanın ikinci en büyük iç su temizlik projesi olma özelliği taşıyan Mogan Gölü temizlik çalışmamız hızlı bir şekilde devam ediyor. Gölbaşımızın 25 yıllık özlemi olan Mogan Gölümüzde temizliğe Atatürk Sahil Parkı kıyı kesimlerinden başlandı. Bir yıl içerisinde yaklaşık olarak 3,7 kilometrekarelik alanda çalışılarak, 2 milyon 700 bin metreküp çamur taranacak. Gölümüz bu proje kapsamında eski temizliğine kavuşacak ve gölün etrafında vatandaşlarımız daha huzurlu vakit geçirecek. Mogan Gölümüzün temizlenmesinde desteklerini esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan’a, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet Özhaseki’ye, Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’na, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek’e teşekkür ediyorum.

Gölbaşı’na değer katan sosyal yatırımlar
Ankara’ya ve Gölbaşı’na nefes aldıracak projeler ile daha gelişmiş bir ilçe olma hedefiyle yola çıktıklarının altını çizen Başkan Duruay, yoğun ziyaretçi trafiğinin yaşandığı Gölbaşı’nda yapımına başlanan projelerin detaylarını anlattı.

Enerji Dolu Bir Park: Şehir Parkı
2017 yılında tamamlanacak “Şehir Parkı” projesi, 7’den 70’e herkese hizmet sunacak şekilde önemli yatırımlarımız arasında yerini alıyor. Bu projenin en önemli özelliği ise tüketeceği tüm enerjiyi güneş panellerinden sağlamasıdır. Böylece tamamen yeşil olan yenilenebilir enerji sayesinde başkentin en çevreci parkı olacak. Aynı zamanda 117 bin metrekare alana sahip parkın içerisinde macera parkı, köprülü ada, kamp ve oyun alanları, ağaç oyun evleri, dönme dolap, sosyal tesis, hizmet binası ve çim amfi alanı bulunuyor.

Ailelere sosyal imkan sunacak: Eymir Sosyal Tesisleri
Gölbaşı’ndaki ailelere sosyal imkan sunacak “Eymir Sosyal Tesisleri” 3 bölümden oluşuyor.  1.bölüm kapalı havuz ve spor merkezi, 2.bölümde çok amaçlı salon ve 3.bölümde ise derslikler, ofisler, sergi alanı, restoran ve kafetarya bulunacak. Şuana kadar 1.bölüm kaba inşaatı tamamlandı.  2. ve 3. bölümün yakın zamanda kaba inşaatı bitmiş olacak. 2017 yılının sonunda açacağımız bu tesisimiz Gölbaşılı sakinlerimize sunacağı sosyal imkanlar ile gerçek bir yaşam alanı olarak hizmet verecek.”

Konforlu alışverişin adresi ve Gölbaşı’nın ilk kapalı otoparkı: Zübeyde Hanım Sosyal Tesisleri ve Seğmenler Pazar Yeri
Her yaştan semt sakininin ziyaret etmek isteyeceği Ankara’nın en sosyal pazar yeri olan ‘Zübeyde Hanım Sosyal Tesisleri ve Pazar Yeri’ projesi yıl sonunda vatandaşların hizmetine sunulacak.

Zabıta merkezi, beyaz masa, engelliler merkezi, spor ve fitness merkezi, çocuk oyun alanları, açık pazar alanı, 7 adet dijital ekranlı tam donanımlı derslik, çok amaçlı salon,  kadın ve erkek mescit alanlarının yer aldığı sosyal tesis ve Pazar yerinde Gölbaşı’nın ilk kapalı otoparkı da olacak. Seğmenler Pazar Yeri’nin alt katında yer alacak olan kapalı otopark, aynı zamanda  Gölbaşı trafiğini rahatlatacak.

Sağlıklı Nesiller için: Mevlana Spor Merkezi
Gelecek nesillere sağlık açısından önemli ölçüde fayda sağlayacak Mevlana Spor Merkezi’nde, yüzme havuzu, spor salonu, sauna, Türk hamamı, çocuk oyun ve bakım birimleri bulunuyor.Uluslararası standartlarda hazırlanan yüzme havuzunda yüzme antremanları ve eğitimler yapılabilecek.