BAŞKENTİN GÖZDESİ: GÖLBAŞI

Ankara’nın 20 kilometre güneyinde bulunan Gölbaşı, Başkentlilerin nefes alabileceği, yeşilin, kuşların ve gölün keyfine varabileceği bir yer.

Ankara’nın 20 kilometre güneyinde bulunan ve doğal nimetler açısından oldukça zengin bir yöre olan Gölbaşı, Başkentlilerin nefes alabileceği, yeşilin, kuşların ve gölün keyfine varabileceği bir yer olma özelliği taşıyor.

Ankara’nın sayfiye yeri olarak da bilinen turistik tesislere ve olanaklara sahip olan Gölbaşı, yaklaşık olarak 561 hektarlık yüz ölçümüne sahip Mogan Gölü ve bu gölde yaşayan yüzlerce çeşit nesilleri tükenen kuş çeşitleri, endemik olarak yetişen ve tehlike altında olan Sevgi Çiçeği ile Başkentlilerin vazgeçilmez mekânlarının başında yerini alıyor.

Kuş Cenneti ve Mogan Gölüyle anılan ilçenin doğal güzellikleri sıralamakla bitmiyor. Gölbaşı’nda bulunan Yanardöner, Peygamber Çiçeği olarak da adlandırılan endemik bitki türlerinden olan Sevgi Çiçeği, yalnızca Gölbaşı ilçesine bağlı Hacı Hasan Mahallesi civarında yetişiyor.

Nesli giderek tükenmekte olan Sevgi Çiçeği, Gölbaşı Belediyesi’nin desteğiyle toprakta özel bir çalışma yapılarak, 3 bin metrekare bir alana ekiliyor. Mayıs ve haziran aylarında açan, bölgenin simgesi halini alan Sevgi Çiçeği, birçok kişinin ilgisini çekiyor.

Adından anlaşılacağı gibi Ankara’nın göller ilçesi olan Gölbaşı, inşaat ve ıslah çalışmaları alanlarında yapılan yeni yatırımlarla her geçen gün kendisinden daha çok söz ettiriyor.

“Avrupa’nın en büyük iç su temizlik projesi”
Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, ilçede yaptıkları yeni yatırımlarla, bütün Başkentlilerin yararlanacağı projelere imza attıklarını ifade ederek, şunları kaydetti: “Mogan Gölü temizlik çalışmamız hızla devam ediyor. Mogan Gölü, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleriyle Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Gölbaşı Belediyemizin ortak çalışmasıyla temizlenerek tekrar hayat bulacak. Mogan Gölü’nün temizliği projesi Avrupa’nın en büyük, dünyanın ikinci en büyük iç su temizlik projesi olma özelliği taşıyor. Gölümüz bu proje kapsamında eski temizliğine kavuşacak ve gölün etrafında vatandaşlarımız daha huzurlu vakit geçirecek.”

“Başkentliler Gölbaşı ile nefes alacak”
Şehir hayatından uzaklaşmak isteyenlerin büyük ilgi gösterdiği Gölbaşı, Mogan Gölü’nün kenarındaki yürüyüş yolları ve bisiklet yollarıyla insanların hafta sonunu değerlendirerek stres attıkları ilçelerin başında yerini alıyor. Bunların yanında Ankara’ya ve Gölbaşı’na nefes aldıracak projeler ile daha gelişmiş bir ilçe olma hedefiyle yola çıktıklarının altını çizen Başkan Duruay, şöyle konuştu: “2017 yılında tamamlanacak ‘Şehir Parkı’ projesi, 7’den 70’e herkese hizmet sunacak şekilde önemli yatırımlarımız arasında yerini aldı. Bu projenin en önemli özelliği ise tüketeceği tüm enerjiyi güneş panellerinden sağlamasıdır. Böylece tamamen yeşil olan yenilenebilir enerji sayesinde başkentin en çevreci parkı olacak.”

Yatırımların odağı Gölbaşı
“Bu yatırımların yanı sıra yapımlarına devam edilen ve 2017 yılında tamamlanarak Gölbaşı’na değer katacak projelerimiz arasında Gölbaşı’ndaki ailelere sosyal imkân sunacak ‘Eymir Sosyal Tesisleri’, her yaştan semt sakininin ziyaret etmek isteyeceği Ankara’nın en sosyal pazar yeri ‘Seğmenler Pazar Yeri ve Sosyal Tesisi’, gelecek nesillere sağlık açısından önemli ölçüde fayda sağlayacak ‘Mevlana Spor Merkezi’ yer alıyor.”