BAŞKENTİN KALBİNE YENİ YAŞAM MERKEZİ…

BAŞKENTİN KALBİNE YENİ YAŞAM MERKEZİ…

Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Konya-Eskişehir, Ankara-İstanbul ve Konya-İstanbul yüksek hızlı demiryolu hatlarının işletmeye alınmasıyla birlikte ülkemizde yepyeni bir yaşam başladı. Bu hatlara önümüzdeki yıllarda, Ankara-Sivas, Ankara-İzmir, Bursa-Bilecik ve Konya Konya-Karaman eklenecek.

Ankara merkezli olarak inşa edilen çekirdek yüksek hızlı demiryolu hatlarının hizmete girmesiyle birlikte demiryolu taşıma payı önemli oranda artıyor. TCDD, artan yolcu sirkülasyonuna ve ihtiyaçlarına cevap vermek üzere mevcut garlardan farklı olarak yeni nesil YHT garları inşa ediyor.

Bu kapsamda; mekânsal kapasite ve büyüklük olarak ihtiyacı karşılamaktan uzak, Ankara’daki mevcut gar binasının yanına 2014 yılında YHT Garı’nın yapımına başlandı. 30 metre yüksekliğinde, 178 bin metrekare kapalı alan ve bodrum katlar dahil toplam 8 kattan oluşan YHT garında, 3 adet peron ve 6 adet hızlı tren hattı olacak. Ankara YHT Garı, ilk etapta günlük 20 bin, ilerleyen zamanda ise günlük 50 bin yolcuya hizmet verecek.

Yaşam merkezi olacak
Yeni Yüksek Hızlı Tren Garı, sadece ulaşım amaçlı değil, aynı zamanda gerek Ankaralılara gerekse yolculara; dükkanlar, iş ofisleri, sinema ve çok maksatlı salonlar, kafeler, lokantalar, ile hizmet vererek, toplumsal ve kültürel yaşamın merkezi olacak.

Ankaray, Metro ve Başkentray’a entegre
Yer altından iki, yer üstünden bir geçiş ile bağlantı yapılacak yeni gar, Ankaray, Batıkent Metrosu, Başkentray, Sincan Metrosu, Keçiören Metrosu ve Havaalanı Metrosu ile bağlantılı olup, Ankara raylı sistemin merkezi olacak.

Ankara’nın en prestij eserlerinden biri oluyor
YHT garı, en son teknoloji kullanarak engellilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde planlandı. Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle ihale edilerek, iki yılda tamamlanacak YHT Garı, 19 yıl 7 ay süre ile yüklenici firma tarafından işletilecek, yolcu taşıma ve hızlı tren işletmesi TCDD tarafından yürütülecek. 19 yıl 7 aylık sürenin sonunda TCDD’ye devredilecek Yeni Nesil Ankara YHT Garı’nın inşasında bugüne kadar yaklaşık yüzde 23’lük ilerleme sağlandı.

Yeni Ankara YHT Garı, mimarisiyle, sosyal donatılarıyla ve ulaşım kolaylığıyla şimdiden TCDD ve Başkent Ankara’nın prestij eserlerinden birisi olmaya aday.

Eski gar korunuyor
Yeni Yüksek Hızlı Tren Garı inşa edilirken, mevcut gar binası ve etrafındaki tesisler tarihe duyarlı planlama yaklaşımı ile korundu. Yeni bir cazibe merkezi olarak fonksiyonel bir planlama ile yeniden yapılandırıldı. YHT Garı için günümüz mimari anlayışını yansıtan, şehrin dinamizmini simgeleyen bir proje geliştirildi.