BAŞKENTRAY ANKARA’YA DEĞER KATACAK

BAŞKENTRAY ANKARA’YA DEĞER KATACAK

Güvenli, konforlu ve ekonomik olduğu kadar modern raylı ulaşım hizmeti vermek ve Ankara trafiğini rahatlatmak amacıyla, Sincan-Kayaş banliyö hattı, Başkentray Projesi ile tamamen modernize ediliyor.

Başkentray Projesi ile 36 km’lik güzergâha toplam 180 km’lik ray döşenecek ve mevcut hatların tamamının alt-üstyapısı ve elektromekanik sistemleri yenilenecek.

Günde 200 bin yolcu seyahat edebilecek
YHT ve metro gibi diğer ulaşım projeleriyle entegre olarak planlanan Başkentray Projesi kapsamında; Ankara-Kayaş arası 2’si banliyö, 2 ise hızlı ve konvasiyonel yük/yolcu olmak üzere 4 hatlı, Ankara-Behiçbey arası 2’si hızlı, 2’si banliyö, 2’si konvansiyonel yük/yolcu olmak üzere 6 hatlı, Behiçbey-Sincan arası da 2’si hızlı, 2’si banliyö, 1’i konvansiyonel yük/yolcu olmak üzere 5 hatlı olarak inşa edilecek.

Böylece, yüksek hızlı, anahat, banliyö ve yük taşımacılığı için yeterli miktarda hat kapasitesi sağlanacak, bu hatlarda daha verimli tren işletmeciliği gerçekleştirilecek.

Yeni hat, yeni sinyalizasyon ve yeni tren setleri ile günde ortalama 200 bin yolcuya hizmet sunması öngörülen Başkentray’ın tren sefer aralığının 5 dakika olması planlanıyor.

Modern mimari anlayışla tasarlandı
Başkentray istasyonlarında yolcuların bütün ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilecekleri modern istasyon alanları engelli vatandaşlarımızın da kullanımına uygun olarak modern mimari anlayışla yüksek kalite standartlarında inşa edilecek.

Ankara-Sincan seferlerine devam edilecek
İnşaat süresi 18 ay olarak belirlenen projenin inşaat çalışmaları için 11 Temmuz 2016 tarihinden itibaren mevcut banliyö seferleri kaldırıldı. Ancak, vatandaşların mağduriyet yaşamaması için sabah ve akşam 3’er sefer olmak üzere Sincan, Etimesgut ve Ankara duruşlu banliyö seferleri yapılmaya başlandı.