Başkentray Hayırlı Olsun

Başkentray Hayırlı Olsun

Sevgili Yolcular;

Bu ay başkentimizin en önemli raylı sistem projelerinden biri olan Başkentray’ın açılış merasimini Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Başbakanımızın teşrifleri ile gerçekleştirdik. Bu proje Ankara için sadece bir banliyö demiryolu hattı değildir. Bu hat, Ankara’nın tüm raylı sistemlerini birleştiren ana omurgasıdır. Başkentray ile hem metro hatları entegre olacak, hem de YHT ve yük trenleri aynı anda çalışabilecek.

Artık Ankaralılar demiryollarında kesintisiz seyahat edebilecek. Bunu sağlayabilmek 36 kilometrelik hattın tamamını yeniledik. Güzergahta bulunan hemzemin geçitleri de yer altına veya yer üstüne aldık. 11 adet karayolu altgeçidi, 1 adet karayolu üst geçidi, 10 yaya geçidi, 1 tünel ve 70 adet menfez inşa ettik. Bununla da yetinmedik. Ankara-Kayaş arasındaki hat sayısını 4’e, Ankara-Behiçbey arasındaki hat sayısını 6’ya, Behiçbey-Sincan arasındaki hat sayısını da 5’e çıkardık. 36 kilometrelik hat için tam tamına 156 kilometre yüksek standartlı yeni demiryolu döşedik.

Türkiye’nin en özgün raylı sistemlerinden biri olan Başkentray ile Ankara-Sincan arasını sadece 11 dakikaya indirdik. Başkentray, hem Eskişehir Yolu hem de İstanbul Yolu’ndaki trafikte de önemli rahatlama sağlayacak. Her gün Sincan, Etimesgut gibi ilçelerden Ankara’nın merkezine gelen yüzbinlerce insanımız artık Başkentray ile seyahat edecek. Başkentray, Ankara başta olmak üzere ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olsun.

İyi yolculuklar…