Başkentray Hizmete Giriyor…

Başkentray Hizmete Giriyor…

Ocak sayımızda da ifade ettiğim üzere demiryolu projelerinin önemli bir bölümünü bu yıl içerisinde halkımızın istifadesine sunmuş olacağız.

Başkentray Projesi bunlardan birisi…

Ankaralılar ve Ankara’ya gelen yerli ve yabancı konuklarımızın ulaşımları açısından Başkentray Projesi büyük önem arz ediyor.

Geceli gündüzlü çalışmalarla Sincan-Kayaş arasında uygulamaya koyduğumuz söz konusu projenin inşasını tamamladık.

Bakanımız Sayın Ahmet Arslan’ın yüksek katılımlarıyla da test sürüşlerini gerçekleştirdik.

Halkımıza konforlu demiryolu ulaşım hizmeti sunacağımız Başkentray Projemizi Nisan ayı içerisinde hizmete açmayı hedefliyoruz.

Proje kapsamında planladığımız Etimesgut’ta YHT Eryaman Gar’ın yapımını tamamlayarak, 15 Mart’tan itibaren YHT işletmeciliğine açtık.

TCDD olarak, Tatvan-Van arasında seyahat süresini kısaltırken, yolcu ve yük taşıma miktarını artırmaya yönelik olarak teminini planladığımız 2 adet yeni feribottan birincisini devreye aldık.

Motorları Bağlı Ortaklığımız TÜLOMSAŞ’ta yüzde yüz yerli olarak üretilen Türkiye’nin en büyük feribotu olan “SULTAN ALPARSLAN FERİBOTU”nda da incelemelerde bulunan Sayın Bakanımız, yaptığı açıklamada, yeni feribotların ülkemiz ve bölge için ne kadar önemli olduğunu kamuoyuyla paylaştılar.

Sayın Bakanımızın TCDD projelerini inceleme gezileri, inşası süren Konya-Karaman hızlı tren hattı ile Konya YHT Gar ve Konya (Kayacık) Lojistik Merkezi’nde devam etti.

Karaman ilimizi Konya, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere diğer şehirlere yakınlaştıracak hızlı tren hattı ile Konya YHT Gar ve Konya (Kayacık) Lojistik Merkezi’ni de bu yıl içerisinde tamamlayarak halkımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz.

İyi yolculuklar…

İsa APAYDIN

TCDD Genel Müdürü