Başkentray’a Tam Not

Başkentray’a Tam Not

Açılışından bu yana 1,5 milyona yakın Ankaralı’ya hizmet veren Başkentray, sağladığı zaman tasarrufu ve seyahat konforu ile kullanıcılarından tam not aldı.

Kayaş-Sincan banliyö hattını metro standardına getiren Başkentray, 12 Nisan 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katılımlarıyla hizmete girmişti.

TCDD Taşımacılık A.Ş. tarafından işletilen Başkentray ile Kayaş-Sincan aksındaki yolculuk süresi 59 dakikadan 49 dakikaya düşerken, kentiçi ulaşım sistemlerinde de önemli bir rahatlama sağladı.

Kayaş-Sincan arasında 36 kilometre uzunluğundaki demiryolu hattı boyunca biri YHT Eryaman Gar olmak üzere 23 banliyö istasyonunda hizmet veren Başkentray ile Yenişehir İstasyonu’ndan Kızılay Metrosu’na, Kurtuluş ve Maltepe istasyonlarından Ankaray’a aktarma yapmak mümkün.

Başkentray, vatandaşların şehir içi ulaşımda tek bir kartla seyahat etmelerini sağlamak amacıyla EGO’nun kurduğu “Elektronik Ücret Toplama Sistemi’ne de (ANKARAKART) dahil edildi.

İstasyon ve trenlerde engelli vatandaşların rahatça seyahat edebilmeleri için her türlü tedbir de alınmış durumda.