BAŞKENTRAY’DA SONA YAKLAŞILIYOR

BAŞKENTRAY’DA SONA YAKLAŞILIYOR

Başkent Ankara’da, halkımıza daha kaliteli ve konforlu ulaşım hizmeti sunabilmek amacıyla inşasına başlanan BAŞKENTRAY Projesinde sona yaklaşılıyor.

Banliyö hattı ile yüksek hızlı ve konvansiyonel tren işletmeciliğini birbirinden ayıracak  ve metro standartlarında hizmet verecek  olan BAŞKENTRAY Projesinde çalışmalar geceli gündüzlü devam ediyor.

GÜNDE 200 BİN YOLCU TAŞINACAK
TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’ın,  planlanan takvim içerisinde projenin tamamlanması için çalışmalarını sık sık yerinde incelediği BAŞKENTRAY Projesi tamamlandığında; Sincan-Ankara-Kayaş arasında 5 dakikada bir işletilecek banliyö trenleriyle günde 200 bin yolcuya hızlı, güvenli ve konforlu ulaşım hizmeti sunulacak.

Proje kapsamında; banliyö, yüksek hızlı ve konvansiyonel tren işletmeciliği için yeterli demiryolu kapasitesi oluşturmak amacıyla Ankara-Kayaş arasında 4, Ankara-Marşandiz arasında 6 ve Marşandiz-Sincan arasında 5 yeni demiryolu hattı inşa ediliyor.

ETİMESGUT EMİRLER’E DE YHT GAR
Bütün istasyonlar engelli vatandaşların kullanımına uygun olarak projelendirilirken; Sincan, Lale, Etimesgut, Hipodrom, Yenişehir, Mamak ve Kayaş İstasyonları da yolcuların kitap, gıda, gazete gibi ihtiyaçlarını kolaylıkla giderebilecekleri şekilde planlandı.

Proje kapsamında ayrıca, Yenimahalle, Etimesgut ve Sincan’da yaşayan vatandaşların Ankara YHT Gar’a gelmeden YHT ve BAŞKENTRAY’dan faydalanmaları için Etimesgut Emirler’de her türlü sosyo-kültürel donatılara sahip YHT Batı Aktarma Gar inşa ediliyor.