Başkentray’ı Ankaralıların Hizmetine Sunduk

Başkentray’ı Ankaralıların Hizmetine Sunduk

Dünyadaki dönüşüme uyumlu olarak, Türkiye’de son yıllarda demiryolu yatırımlarında büyük bir gelişme kaydediliyor.

2003 yılından bugüne kadar demiryolu sektörüne yapılan yatırımlarla Yüksek Hızlı Tren projeleri hayata geçti.

Devam eden ve planlanan projeler sayesinde ülkemiz doğudan batıya, kuzeyden güneye yüksek hızlı ve hızlı demiryolu ağlarıyla örülüyor.

İleri demiryolu sisteminin rahatlığını, konforunu, hızını gören vatandaşlarımız artık her yere yüksek hızlı trenle ulaşmak istiyor.

Şehirde yaşayan insanların büyük çoğunluğu artık ulaşımlarında; hızlı, güvenli, temiz, çevreci olan, kaza riskini azaltan, yolculuk süresini kısaltan ve diğer toplu taşıma sistemleri ile uyumlu olan raylı sistemleri tercih ediyor.

Biz de şehir içi ulaşımda raylı sistemlerin payını arttırmaya yönelik, İstanbul’da Marmaray, İzmir’de Egeray’dan sonra Başkent Ankara’da şehir içi ulaşımda metro konforunda banliyö hizmeti vermek amacıyla Başkentray projesini yaptığımız hummalı çalışmalarla başarıyla tamamladık.

Halkımıza konforlu demiryolu ulaşım hizmeti vermek amacıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve Bakanımız Sayın Ahmet Arslan’ın yüksek katılımlarıyla Başkentray’ı Ankaralıların hizmetine sunduk.

Ayrıca Başkan Yardımcılığı görevini de yürüttüğüm demiryolları alanında dünya çapında organizasyon niteliğindeki Uluslararası Demiryolları Birliği’nin (UIC) Dünya Yüksek Hızlı Demiryolu Kongresi ve Yüksek Hızlı Demiryolu Fuarı’nın 10’uncusuna bu ay ev sahipliği yapacak olmamızın da haklı gururunu yaşıyoruz.

İyi yolculuklar…

 

İsa APAYDIN

TCDD Genel Müdürü