BEBEĞİN İLACI NİNNİLERDE

BEBEĞİN İLACI NİNNİLERDE

“Dandini dandini dastana, danalar girmiş bostana…” Bizi uyutan bu ninninin sözleri, büyüğümüzde kulağa pek bir garip gelse de uzmanlar; ninnilerin, bebeklerin uyumasına yardımcı olmanın yanı sıra, ağrı kesici etkisi yaptığını belirtti.

Kültürümüzde önemli bir yer alan ninniler ile ilgili İngiltere’den güzel bir haber geldi. İngiltere’deki Great Ormond Street Hospital hastanesinde yaklaşık 20 yıldır müzik terapisi uygulayan Dr. Nick Pickett ve ekibinin yaptığı araştırma, ninnileri duyan bebeklerin ve yürüme çağındaki çocukların kalp ritminin yavaşladığını ve ağrılarının azaldığını ortaya koydu. Pickett, yüzyıllardır ebeveynlerin içgüdüsel olarak bebeklerini rahatlatmak için ninniler söylediğini, ancak ninnilerin sağlığa faydalarının bilimsel olarak kanıtlanmasının heyecan verici olduğunu belirtti.

BEBEKLER CANLI MÜZİK SEVİYOR
Araştırma esnasında bazı bebeklere kitap okundu, bazılarının yanında sessizce oturuldu. Sadece ninnilerin kalp ritmini yavaşlattığı ve ağrıları azalttığı görüldü. Ninnilerin sakinleştirici tonunun bebeklerin dikkatini dağıtarak ağrıyı azaltıyor olabileceğini belirten Pickett, canlı müziğin ağrıyı azaltmada daha faydalı olduğunu, bebeklerin ilk olarak ninniyi söyleyen kişinin sesine, daha sonra enstrümana tepki verdiğini, birden fazla enstrümanın ise daha az etkili olduğunu vurguladı.