BEBEK ODASI NASIL HAZIRLANMALI?

BEBEK ODASI NASIL HAZIRLANMALI?

Ailenin en küçük bireyi bebeklerin odasını hazırlarken görselliğin yanı sıra rahatlık, sağlık ve emniyet, dikkat edilmesi gereken en önemli üç unsur… Bebek odası alışverişi yaparken seçeceğiniz objelerin bu unsurları barındırmasına dikkat etmelisiniz. Bebek odalarında mobilyadan, yer döşemesine; boya renginden, boya türüne ve perdeye kadar pek çok unsurun titizlikle seçilmesi gerekiyor.

PARKE KULLANIN
Bebek odasını gereksiz eşyalar ve karmaşık renklerle doldurmadan, huzurlu bir ortam yaratın. Yerlerde ise halı, halıfleks gibi döşemeler, nemi fazla emdikleri ve alerjiyi tetikleyebildikleri için uzmanlar tarafından pek önerilmiyor. Bu tür yer kaplamaları yerine laminant parke gibi silinmesi, temizlenmesi kolay ürünler seçebilirsiniz. Halı mutlaka olmalı diyenler için de antibakteriyel halılar öneriliyor.

PASTEL RENKLER
Oda duvarlarında pastel renkler en ideal renkler olarak gösteriliyor. Bebek odalarında uçuk pembe, beyaz, ekru gibi açık renklerin yanı sıra mavi ve yeşil gibi soğuk ama sakinleştirici etkiye sahip renkler de tercih edilebilir.

METAL UYKU KAÇIRIR!
Manyetik alan üretme özelliğine sahip metal eşyaların,yorgunluk vermeleri ve uyku düzensizliklerine neden olmaları nedeniyle bebek odalarında kullanılmaları önerilmiyor. Bebeğinizin odasında büyük metal eşyalar yerine ağaçtan yapılmış ürünleri tercih edin.

TOZ TUTMAYAN PERDE
Bebek odasında seçilecek perde ve tüllerin dekoratif görünmesinin yanı sıra toz ve ev akarlarını tutmayan kumaşlardan seçilmesi öneriliyor. Özellikle güneş ışınlarının girmesini engellemeyecek tüllerin yanı sıra bebeğin uyuduğu zamanlarda uygun karanlık ortamı sağlayacak kalınlık ve renkte perdeler kullanılmalı.

Bebek odaları için güvenlik önerileri:
Mobilyaları zehirli boya içermeyen ürünlerden seçin.
Duvarlara su bazlı boya kullanın.
Kenarları sivri ve köşeli eşyalardan uzak durun.
Odada kullanılacak raflar yerine sağlam monte edilmeli ve yanları kapalı olmalı.
Dolap gibi eşyaları duvara sabitleyin. Olası sarsıntıda bebeğin yatağına denk gelmeyecek yerde konumlandırın.
Prizlere kapak takın.
Tüm evdeki kabloları bebeğin, çocuğun ulaşamayacağı şekilde gizleyin.
Bebeğin üzerine tırmanabileceği eşyaları camın önünden uzak tutun.
Odasına tüylü, pelüş oyuncaklar ve örtüler koymayın.
Toz ve ev akarı barındıracak eşyalar ve perdeleri kullanmayın.