BEBEK VE ÇOCUK ODALARI NASIL HAZIRLANMALI?

BEBEK VE ÇOCUK ODALARI NASIL HAZIRLANMALI?

Anne-babaların en kıymetlisidir çocuklar. Konu mini minnacık bebekler olunca da akan sular durur.

Savunmasız, ilgiye ve korunmaya muhtaç olan çocuklar ve yeni doğmuş bebekler için özenle hazırlanan odalarda nelere dikkat edilmeli? Çocuklar için hele de bebekler için oda seçiminden odanın boyasına ve mobilyaya kadar her türlü ayrıntı büyük önem taşıyor.

ODA SEÇİMİ
Bir bebeğin sağlıklı büyüyüp gelişmesinde oda seçimi büyük önem taşıyor. Bebeğinize evinizde hazırlayacağınız oda, evin en çok güneş gören, en havadar ve nemden uzak odası olmalı. Çünkü nemli bir oda çocuğunuzun sağlığını olumsuz etkileyeceği gibi büyüme hızını da yavaşlatabilir. 

MOBİLYA SEÇİMİ
Mobilyalar güzel görünmelerinin yanı sıra sağlıklı malzemelerden üretilmiş olmalı. Çok güzel görünen ancak zehirli maddeler kullanılarak üretilen mobilyalar bebeklerin ve çocukların sağlıklarını olumsuz etkileyebiliyor. Bu nedenle uzmanlar organik malzemeler kullanılarak üretilen ürünlerin tercih edilmesini öneriyor.

YATAK SEÇİMİ
İyi uyuyamayan bebekler hem huysuz oluyor hem de bebeklerin büyümeleri yavaşlayabiliyor. Bu nedenle bebeklere yatak seçerken dikkatli olunmalı. Çocukların gelişimine uygun, ortopedik ve pamuklu yatakların tercih edilmesi gerekiyor. Ani bebek ölümlerine yanlış yatak kullanımının da sebep olduğuna dikkat çekiliyor.

BOYA SEÇİMİ
Çocuğunuzun odasında boya seçerken, içeriğindeki kimyasal maddelere dikkat etmelisiniz. Boyaların nem emer, su bazlı olması gerekiyor. Pembe, krem, buz beyazı gibi huzur veren renkler öneriliyor. Özellikle sezaryen yöntemi ile dünyaya gelen bebeklerin alerji ve astıma yatkın olabileceğine işaret eden uzmanlar, duvarların nefes almasını engelleyen saten boyaların kullanılmasına karşı çıkıyor.

HALI SEÇİMİ
Uzmanlar evlerde olabildiğince az halı kullanılmasını öneriyor. Özellikle de çocuk odalarında mümkün olduğunca halı kullanımından kaçınılması gerekiyor. Bu öneride halıların bakterileri, tozları tutmaları ve çeşitli hastalıklara sebep olmaları etkili… Yine de halı tercihi yapılacaksa, seçilen halıların anti bakteriyel olması gerekiyor.