BEHZAT GERÇEKER ENBE ORKESTRASI İLE GENÇLERE YOL AÇIYOR

ENBE Orkestrası, Behzat Gerçeker önderliğinde yeni albümlerini müzikseverlerle buluşturdu.

Burcu Güneş, Funda Arar, Işın Karaca, Ziynet Sali, Betül Demir ve Erdal’ın yanı sıra albümde 6 genç isim de bulunuyor: İlyas Yalçıntaş, Büşra Periz, Rümeysa, Cem Belevi, Haydar Yılmaz ve Tuana Türkay… Behzat Gerçeker’in, “Benim için hepsi star.” dediği bu yetenekli gençler, sosyal medyada dinleme rekoru kıran şarkıları ile çoktan müzikseverlerin beğenisini kazandı.

Gerçeker’le yeni albümü ve şans verdikleri genç yetenekleri konuştuk.

Müzisyen olmaya nasıl karar verdiniz?
4-5 yaşlarımda piyano ile tanıştım, evde piyanomuz vardı. Teyzem piyanistti, operada ve konservatuarda hocaydı. Aileden gelen bir durumdu, böyle olunca konservatuara gitmek istedim. Toplumda genel algı ‘çocuğum müzisyen olmasın’ yönündedir, doktor, avukat gibi meslekleri yapması tercih edilir, bizim evimizde konservatuar eğitimi rağbet görüyordu.

Türk pop müziğinin önemli isimleri size destek veriyor, bunu nasıl sağlıyorsunuz?
Bu gerçekten çok gurur verici bir durum. Onlar bize destek verince biz de onların yanında yer almak istiyoruz. En son Ajda Pekkan’ın konserinde sahnede birlikteydik. Onlar ne derlerse bizim için önemi büyük. Sezen Aksu, Tarkan dediğiniz zaman akan sular durur. Onlar ustalar ve duayenler bizim yanımızda yer alıyorlar, biz de her zaman onların yanındayız.

Gençlere yol açıyorsunuz bu aslında bulunduğunuz sektörde çok alışık olmadığımız bir tavır, neden destekliyorsunuz?
Ben onların geçtiği yolları geçtim ve çok da kötü pozisyonlarda kaldım. Ankara Devlet Konservatuarı’ndan buraya geldiğimde bana özel, ileri bir sınıf açılmıştı, o dönem müstahdemin odasında kaldım ve İstanbul’da tanıdığım bir kişi bile yoktu. Ben onların nasıl bir ruh halinde olduklarını ve yaşadıkları zorlukları çok iyi biliyorum.

Müzik piyasası nasıl bir gelişim gösterdi sizin başladığınız zamanla karşılaştırırsak?
Yeni nesli şanslı buluyorum, dijital bir ortam var istediğiniz sanatçıya Tarkan’a, Ajda Pekkan’a şarkınızı dinletebiliyorsunuz. Artık her şey çok pratik eskiden Amerika’dan bir cd gelecek de dinleyeceğiz diye 6 ay bekliyorduk. Amerika’da çok popüler olan bir parçayı çalabilmek için şarkıya ulaşamıyorduk. Bekliyorduk ki bir tanıdığımız gitsin bize oradan cd getirsin.

Bugünün genç müzisyenlerinin dezavantajları neler?
Sektörün daha çabuk tüketiyor hale gelmiş olması. Sektörün yanlış yapılanması müzisyenleri çok etkiledi. Biz klip çekiyorduk müzik kanalında dönmesi için para ödüyorduk. Şimdi bu durum değişti.

Bu yetenekli gençleri nasıl buluyorsunuz? Onlar mı size ulaşıyorlar?
İlyas’ı ‘X Factor Star Işığı’ adlı programda görmüştüm, dinleyince prodüktörüm Samsun Demir’i aradım, gece o anda. ‘İncir’ şarkısını seslendirdi. Büşra Periz’in sesini ilk bana Trabzon’dan gönderilen bir bestede dinledim ve Büşra’yla görüşmek istedim. Haydar’ı ilk prodüktörüm dinletti. Cem Belevi 2013’te albüm çıkarmıştı. Rumeysa’yı da bir yarışmada Sezen Aksu dinliyor. O yarışmada jüri dönmüyor, Sezen Hanım da Rumeysa’yı aramış ve bizi tanıştırdı.

Ekipteki herkes enstrüman çalıyor mu?
İlyas profesyonel bir orkestrada gitar çalabilecek seviyede. Cem ve Haydar gitar çalıyor. Büşra keman, Rumeysa piyano çalıyor. Bu arkadaşlar hem yorumcu hem besteci hem de söz yazarı. Bu da onların hanelerine artı yazdırıyor.

Bundan sonraki konserlerinizde sizi bu ekiple mi göreceğiz?
Evet, en son bir sosyal sorumluluk projesi olan ve gelenekselleşen Darüşşafaka bağış konserinde sahne aldık. İleride onlar bağımsız konserler verecekler, biz de gidip izleyerek tadını çıkaracağız.

Konserlerde en çok eşlik edilen şarkılar hangileri?
İncir, Olmazsa Olmazımsın, Senden Kıymetli Mi ve Kalp Kalbe Karşı en çok istenen, sevilen ve eşlik edilen şarkılarımız. Konserlerimizi süslediğimiz dönemin popüler yabancı şarkılarını da unutmamak gerekir.

Müzik sizin için ne ifade ediyor?
Müzik insanları hangi ırktan olurlarsa olsunlar, hangi dili konuşursa konuşsunlar birleştiriyor. Bu grup, çok farklı yerlerden müzik aracılığı ile bir araya geldi. Bazen kapı komşumuzla bir araya gelemiyoruz, sohbet etmiyoruz. Müziği paylaşınca sürekli bir arada oluyorsunuz. Güzel bir birliktelik ve duygu paylaşımı yaşıyoruz. Alın terimizi müzikseverlerle paylaşıyoruz.

Hoca olarak onlara ne tavsiye ediyorsunuz?
Tabii ki çalışmayı… Onlar da bunun farkındalar. Ben nasıl hala hoca olarak çok çalışıyorsam onlar da öyle yapacaklar. Bizim bu sektörde başka şanımız yok. Hep Ajda Pekkan’ı örnek veriyorum, hala çalışmaya devam ediyor. Yeni müzikler, yeni parçalar, yeni konseptler için çaba harcıyor. Süper Star böyle yapıyorsa bizim daha çok çalışmamız lazım.

Konser programları
ENBE Orkestrası, temmuz ayında Kıbrıs ve Kazakistan’da konser verecek. Ağustos ayında da sürpriz bir dünya starı ile Harbiye Açıkhava’da olacaklar.