BERGEN VE HANSA EVLERİ

Norveç’in Oslo’dan sonra ikinci büyük kenti Bergen, ‘Vikinglerin şehri’ olarak biliniyor. 1070 yılında kurulan kentte, UNESCO tarafından Dünya Kültürel Mirası Listesi’nde koruma altına alınmış olan Hansa evleri yer alıyor.

1350’lere kadar Bergen’in sembolü haline gelen ve bölgede hüküm süren Hansa İmparatorluğu’na atfen aldığı ismi günümüzde de taşıyan Hansa evleri Vagen Koyu’nda, sahil boyunca bitişik nizam olarak dizilmişler. Evlerin çoğu bugün hediyelik eşya satan dükkânlar olarak kullanılıyor. Restoran, gece kulübü ve bar olarak kullanılanlar da var.

Ortak bir avlu etrafında dönen, çatıları, yan duvarları ve cephesi  üçgen, üç katlı, rengârenk bu evler kentte ahşaptan yapılan tek binalar. Hatta sokak aralarındaki yerler de ahşap. Bu evlerin dışında Bergen’de artık binaların yapımında ahşap kullanmak yasak. Uzun yıllar yangınlar yaşayan Bergen’de ahşap görünümlü taş binalar yapılıyor artık. Şehre ayrı bir hava veren, açık hava müzesi gibi bu evlerin arasında genişliği sadece 2 metre olan daracık sokaklar yer alıyor.

Masal evleri
Sokaklarda yaklaşık 100 metre yürüdükten sonra bir avluya çıkacağınız bu evlerin merdivenlerinin darlığı ve kapılarının küçüklüğü dikkatinizi çekecek. Bir de evlerin üst katlarındaki makaralar. Kapı ve merdivenlerdeki bu dezavantaj yüzünden Bergenliler eşyalarını taşımak için evlerinin üst katlarına makaralar yerleştirmiş. Her dar sokakta yürüdüğünüzde ufak masa ve sandalyelerde oturan kent sakinleriyle karşılaşacağınız ve hediyelik eşya satan dükkânlardan alışveriş yapabileceğiniz Hansa evleri sizi bambaşka bir dünyaya götürecek.

Evlerin arasında keyifli bir gezinti yaptıktan sonra birbirinden güzel fotoğraflar çekebilir; ardından evlerin önünde kurulan balık pazarını ve yakınındaki çiçek pazarını ziyaret edebilir; fiyordları görmek için de fiyord yazılı vapurlarla günübirlik geziler yapabilirsiniz.