BERLİN VE BERLİN DUVARI ANITI

BERLİN VE BERLİN DUVARI ANITI

24 Mayıs 2009’dan bu yana Berlin’deki Axel Springer Verlag adlı yayınevinin merkez binası önünde ‘Balanceakt’ adlı bir anıt yer alır. Ünlü Berlin Duvarı’nın yıkılışını simgeleyen bu anıt, aynı zamanda duvarın bazı kalıntılarını da kapsar.

Berlin duvarı, 1961-1989 yılları arasında Doğu Almanya ile Batı Almanya arasında yer alan, Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya’ya göç ve kaçışlarını engellemek amacıyla inşa ettirilmiş olan duvardır. Duvar sebebiyle birçok aile bireyi birbirini görememiş, duvara rağmen kaçma teşebbüsleri sırasında hayatlarını kaybetmiştir.

Doğu Alman meclisinin kararı ile 13 Ağustos 1961 yılında Berlin’de yapımına başlanan duvar 46 km uzunluğundaydı. Batı’da yıllarca ‘utanç duvarı’ olarak da anılan ve Batı Berlin’i abluka altına alan bu betondan sınır, 9 Kasım 1989’da Doğu Almanya’nın, isteyen vatandaşların Batı’ya gidebileceğinin açıklamasının ardından tüm tesisleriyle birlikte yıkıldı. Berlin duvarının parçaları anı olarak şilt haline getirildi. Bugün Berlin sokaklarında yürürken duvarın parçalarından oluşan anıtlara rastlamanız mümkün.

O günlerin bir daha yaşanmamasına dikkat çekercesine anıtlaşan bu duvar parçaları, iç ve daha çok dış duvarın geçtiği yerler, genel olarak asfalt ya da çimenler üzerinde özel taşlarla, ara ara da yere “Berliner Mauer 1961-1989” yazısı işlenmiş bronzdan levhalarla işaretlidir. Özel olarak dikilen tabelalar da, duvara ilişkin bilgiler içerir. Eski duvar hattı boyunca yer alan çok sayıda müzede, duvar hakkında önemli belge, fotoğraf ve benzeri kaynaklar yer alır.

Sokak köşelerinde rastlanabilecek gri-beyaz “Mauerweg” levhaları da bir zamanlar buradan duvarın geçtiğine işaret eder.