BERLİN’DE GURURLANDIK

Dünyanın raylı sistemler alanındaki en büyük organizasyonu niteliğindeki InnoTrans 2016 Berlin Fuarı, 20-23 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi.

TCDD ve Bağlı Ortaklıklarımızın yanı sıra ülkemizde demiryolu sektöründe faaliyetlerini sürdüren 50’ye yakın özel firmamız da fuarda stant açtı.

Demiryolu sektöründe dünya ölçeğinde faaliyetini sürdüren tedarikçilerin buluştuğu fuarda tüm gözler, milli kuruluşumuz TCDD ve diğer firmalarımızın üzerindeydi. Stantlarımızı ziyaret eden dünyanın önde gelen firmaların temsilcilerini ülkemizde devam eden ve planlanan demiryolu projeleri hakkında bilgilendirme fırsatı bulduk. Gelişen demiryolu endüstrimizi anlatarak, kendilerinin Türkiye’ye yatırım yapmalarını istedik.

Türkiye’nin her alanda olduğu gibi son yıllarda demiryolu sektöründe kaydettiği başarının yabancıların da dikkatlerinden kaçmadığını gördük. 80 adet YHT seti temini başta olmak üzere alt ve üstyapı ile araçların modernizasyonu projelerimize ilgi duymaktalar. Onların bu ilgisi ziyadesiyle bizleri memnun ediyor. Ancak burada bizim önceliğimiz ise kendi demiryolu endüstrimizin çok daha hızlı gelişmesi için yüzde 50’nin üzerinde yerlilik oranlarıyla üretimlerini temin etmektir. Şimdi bunların gayreti içerisindeyiz.

Fuara katılan firmalarımız da yeni teknoloji ürünlerini tanıtma ve pazarlama noktasında büyük başarı sağladı. Onların stantlarına ve ürünlerine olan yoğun ilgi, ülkemiz adına bizleri gururlandırmıştır.

Demiryollarımıza ilgi duyulmasında en önemli etken hükümetlerimizin verdiği destekle ayrılan yatırım ödenekleridir. Bize düşen, halkımızın vergilerinden oluşan bu kaynakları halkımıza tekrar hizmet olarak sunmaktır.

Hızlı, güvenli ve konforlu YHT seferlerimizle, MARMARAY’ımızla, şehir içi ve şehirlerarasında başlattığımız modern seyahat imkânlarıyla ve daha birçok faaliyetlerimizle halkımıza nitelikli kamu hizmeti sunuyor olmanın gururunu taşıyoruz.

Hayırlı yolculuklar…