BETONUN HAYAT VERDİĞİ TASARIMLAR

Tasarım platformu Fragmentz’nin kurucusu Sinem Kocaman, ev dekorasyonuna yönelik ürün tasarımlarında betondan ilham alıyor.

Fragmentz’nin kurucusu Sinem Kocaman, ev dekorasyonuna yönelik ürün tasarımlarında betondan ilham alıyor.

Aydınlatma ve ev aksesuarları üretiminde aktif bir tasarım platformu olan Fragmentz’nin kurucusu Sinem Kocaman, koleksiyonunun tüm tasarım, prototipleme ve üretim aşamalarını Kadıköy Rasimpaşa’daki atölyesinde hayata geçiriyor. Tamamen el yapımı olan tüm objeler, yeni teknolojik yöntemlerle tasarlanıyor. Kocaman’ın ürün koleksiyonunda yer alan beton ağırlıklı üç boyutlu formlar, malzeme üzerinden geliştirilen dille hedef kitlesine farklı bir deneyim vaat ediyor.

Tasarım merakı üniversite yıllarında başladı
Yıldız Teknik Üniversitesi Malzeme Metalürji Mühendisliği Bölümü mezunu olan Sinem Kocaman’ın tasarıma yönelik ilgisi üniversite yıllarında başlamış. Bu yıllarda tasarım yarışmalarına giren Kocaman, hem 3 boyutlu modelleme-çizim dersleri almış hem de kendisini sanat tarihi konusunda geliştirmiş. Endüstriyel tasarımla ilgili sertifika programlarına da katılan Kocaman, kendi tasarımlarını hayata geçirme sürecinin nasıl şekillendiğini ise şöyle anlatıyor: “Çizimlerimi ve üretim süreçlerinin planlamasını koordine ettikten sonra hayallerimi gerçekleştirebilmek için ihtiyaç duyduğum sermayeye ulaşabilmem gerekiyordu. Bu nedenle bir süre mühendis olarak çalıştım. İlk başlarda ailemle otomotiv sanayinde mühendislik işi yaptım. İmalat sektöründeydik. Kendi iş yerimiz vardı. Beyaz eşya ve otomotiv sektörüne yönelik yedek parça işliyorduk. Atölye aşinalığım da aslında buradan geliyor. Daha sonra yaptığım işten biraz daha keyif alabilmek ve yaratıcı olabilmek adına TV prodüksiyonu ile ilgili işler yapmaya başladım. Para biriktirme sürecinin uzamaya başladığını görünce, kendi kendime üretim yapabilecek konuma gelmem gerektiğini fark ettim.”

Kalıplama ve döküm yöntemleri konusunda uzmanlaştı
Kendisini farklı üretim yöntemleri hakkında yetiştiren Sinem Kocaman, “Kalıplama ve döküm yöntemleri üzerinde uzmanlaştım. İlk başlarda yaptığım işlere benzeyen iki atölyede asistanlık yaptım. Daha sonra İngiltere’deki Liverpool Hope Üniversitesi’nde pratiğe yönelik atölye çalışmaları kapsamında, endüstriyel tasarım odaklı yüksek lisansımı tamamladım. Döküm, kalıplama, reçine, beton ve seramik malzemeler kullanarak kendi tasarımlarımı hayata geçirdim. Bitirme projesi olarak da ev aksesuarlarından oluşan bir sergi hazırladım. Yüksek lisansımı 2014’te bitirdikten sonra endüstriyel tasarımla ilgili olarak 2 farklı projede yer aldım. Daha sonra İstanbul’a kendi atölyemi kurmak için geri geldim. Fragmentz, ‘parçacıklar’ anlamına geliyor. Bir evin dekorundan, oranın havasını yaratan dekorasyon parçacıklarından ilham aldım. Bu parçacıklar bir mobilyadan ziyade saksı ya da aydınlatma grupları gibi daha çok ev aksesuarlarından oluşan bir konsepti yansıtıyor. Duvar dekoruna yönelik obje ve çerçevelerin yanı sıra aydınlatma grubunda ise masa üstü, sarkıt ve yer lambası tasarımlarına odaklanıyorum. Çiçekleri çok sevdiğim için saksı tasarımlarının bende özel bir yeri var.” diyor.

Beton ağırlıklı tasarımlara yöneldi
Çizimlerine önce kağıt üzerinde başlayıp daha sonra bilgisayar destekli tasarıma dönen Kocaman, çalışma yöntemini ise şu şekilde özetliyor: “Ürünlerin 3 boyutlu modellemesini yapıp daha sonra o modellerden 3 boyutlu baskı alıyorum. Aldığım baskı objelerden kalıp alıp onları çoğaltma yöntemine gidiyorum. El yapımı ile seri üretim arasında yeni nesil üretim yöntemi üzerinde çalışıyorum. Bu tarz bir stile sahip olmak hareket rahatlığı sağlıyor. Bilgisayarda modellediğiniz şeyi ertesi gün baskıdan alıp, kalıbını alıp, direkt üretime geçebiliyorsunuz. Son 1 yıldır beton ağırlıklı çalışıyorum. Bunun en önemli sebebi ise malzemeyi çok seviyor olmam. Kalıptan çıkan objelerin üzerindeki ufak tefek deformasyonlar ve aynı kalıptan çıkan iki objenin birbirinden farklılıkları hoşuma gidiyor. Yurt dışındaki tasarımcıları araştırırken, gözüm hep Kuzey ülkelerinin tasarımcılarına gidiyordu. Beton da bu ülkelerde 10 yıl önce mobilya ve ev dekorunda yeni yeni kullanılmaya başlamıştı. Türkiye’de de son yıllarda betonla çalışan kişi sayısı arttı. Özellikle saksı grubunda beton çok tercih edilmeye başlandı. 2017’de organik malzeme ile betonun birlikte kullanılmasına yönelik bir araştırma yapıyorum. Yeni koleksiyonum da bu konsepti yansıtacak. En büyük hayalim ise bu alanlarda üretim yapan kişileri bir araya getirecek alternatif bir eğitim-öğretim ve üretim alanının bir parçası olmak.”