BEYŞEHİR ESKİ GÜNLERİNE KAVUŞTU

BEYŞEHİR ESKİ GÜNLERİNE KAVUŞTU

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından alınan tedbirler neticesinde ülkemizin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü’nde su seviyesi tatmin edici noktaya ulaşarak beklenen eski günlerine ulaştı.

Eski ihtişamına kavuştu
Sürdürülen çalışmalar neticesinde Beyşehir Gölü’nde önemli bir başarı yakalandığını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Gembos Derivasyonu ile Gembos Havzası’ndan Akdeniz’e boşalan sular, Derebucak Prof. Dr. Yılmaz Muslu Barajı’nda toplanarak buradan 3,5 km’si tünel olan 15,8 km uzunluğundaki derivasyon kanalı vasıtasıyla Beyşehir Gölü’ne ulaştırıldı. Bu derivasyon kanalıyla Beyşehir Gölüne yılda ortalama 130 milyon m3 su aktarılması planlandı. 2009 yılında hedefler aşılarak 160 milyon m3, 2010 yılında 160 milyon m3,  2011 yılında 175 milyon m3 ve 2012 yılında 194 milyon m3 su aktarımı gerçekleştirildi.” dedi.

Balıklar göle dönüyor
Ayrıca, “Beyşehir Gölü Sulak Alanı Ekosistem Rehabilitasyon Projesi II: Beyşehir Gölü Balıklarının Kültüre Alınması” projesi de kapsamında da göldeki endemik balık türü kababurun (kızılkanat) anaçları yakalanıp, üretiliyor. Kuluçkalanması başarıyla neticelenen yavrular, ağustos ayında göle salınacak. Bu projenin devamında, siraz balığı, yağ balığı, akbalık gibi anaçların da aynı şekilde Beyşehir Gölü’ne kazandırılması hedefleniyor.