BİNALİ YILDIRIM ‘YÜKSEK HIZLA’ HİZMETLERİNE DEVAM EDECEK

BİNALİ YILDIRIM ‘YÜKSEK HIZLA’ HİZMETLERİNE DEVAM EDECEK

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı görevini başarıyla yürüten ve hayata geçirdiği mega projelerle tarihe adını yazdıran Binali Yıldırım, Türkiye’nin yeni Başbakanı oldu.

Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nı yürüttüğü 4 dönemde yüksek hızlı tren, Marmaray, 3. Havalimanı, duble yollar, telekomünikasyonda 3G ve 4.5G başta olmak üzere birçok önemli gelişmeye imza attı.

Başbakanlık görevine geldikten sonra verdiği ilk mesajlarda yine dev projeleri Türk halkının hizmetine sunmaya devam edeceğini söyleyen Binali Yıldırım, Genel Başkan seçildiği AK Parti Kongresi’nde şunları dile getirdi:

“Sevgili kardeşlerim AK Parti olarak geçtiğimiz 13 yılda birbirinden güzel hizmeti milletimizin hizmetine sunduk. 

Bundan böyle de sizin seçiminizle göreve geldiğimde benden önce ülkemizi başarıdan başarıya taşıyan başta kurucu liderimiz Recep Tayyip Erdoğan, Sayın Abdullah Gül, Sayın Ahmet Davutoğlu başbakanımızın bıraktığı yerden hizmet etmeye devam edeceğim. Yolları böldük hayatları birleştirdik, yollar böldük halkı birleştirdik. Akıl yollarıyla ülkemizin her yanını donattık. Türkiye’yi Afrika seviyesinden aldık Avrupa’nın ilk beş ülkesi arasına soktuk.”

Başbakan Binali Yıldırım’ın bakanlığı döneminde ulaştırma ve iletişim sektöründe yaşanan gelişmelerden bazıları şöyle:
Karayolları: Binali Yıldırım’ın bakanlığı döneminde 18 bin 180 kilometre daha bölünmüş yol yapıldı.
Havacılık: 25 olan havaalanı sayısını 55’e çıkardı. Bu dönemde yapılan havayolları arasında Avrupa’nın deniz üzerinde inşa edilen ilk ve tek havaalanı olan Ordu-Giresun Havaalanı da yer aldı. Dünyada yüzde 5 büyüyen havacılık sektörü, Türkiye’de yüzde 15 büyüdü.
Yüksek Hızlı Tren: Ankara-Eskişehir, Ankara-İstanbul, Ankara-Konya, Konya-İstanbul yüksek hızlı tren hatları hayata geçirildi. Türkiye, Avrupa’da 6. hızlı tren işletmecisi ülke oldu.
Marmaray: İstanbul’un Asya ve Avrupa yakaları denizaltından demiryolu ile birbirine bağlandı.
3G ve 4.5G: Bilişim sektörüne yönelik birçok projeyi tamamlayan Yıldırım, Türkiye’yi 3G ve 4.5G ile tanıştırdı.
Avrasya Tüneli: 2017 yılında bitecek projeyle, Anadolu ve Avrupa arası karayolu seyahat süresi 15 dakikaya inecek.
Osmangazi Köprüsü: Dünyanın 4. büyük orta açıklığa sahip asma köprüsü olacak olan Osmangazi Köprüsü’yle 4 saatlik yol, 4 dakikaya inecek.
Bolu Tüneli: 12 hükümet, 16 bakan eskiten Bolu Tüneli Binali Yıldırım’ın bakanlığı döneminde tamamlandı.
3. Köprü: Yüksek mühendislik ve teknoloji ürünü olacak 3. Köprü, 8 şeritli karayolu ve 2 şeritli tren yolu ile bu yıl faaliyete giriyor.
4. Havalimanı: Yıllık 200 milyon yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyük havalimanı olma özelliğine sahip 3. Havalimanı’na 2018 yılının ilk çeyreğinde ilk uçak inecek.