BİR ATLANTİS DÜŞÜ: SANTORİNİ

Bir zamanlar halkına felaket getiren volkan olmasaymış, Santorini bugünkü güzelliğine kavuşamayacakmış aslında. Yunan adalarının en gizemlisi Santorini söz konusu olduğunda, çağlar boyu akıllarda hep aynı soru belirmiş; Santorini kayıp şehir Atlantis olabilir mi? Acaba Atlantis düşü bu adada yaşıyor mu?

Güneşin doğuşundan batışına her ışığın farklı bir tadı var. Uçsuz bucaksız bir mavi, geometrik mimari, kilise çanlarının ardındaki kızıllık, ada insanının sıcaklığı, her adımda karşınıza çıkan pitoresk görüntüler, Santorini’nin sihrini vurguluyor.

Volkan felaketinden popüler adaya…
73 kilometrelik bir alana ve 13 köye dağılmış olan Santorini’nin nüfusu, volkanın 1956’da getirdiği son felaketten önce iki katıymış. Bugün yarım ay şeklindeki bu ada, tarih öncesinde aktif olan volkanın patlamasının sonucu ortaya çıkmış. Ege Denizi’nin bu bölümünde beliren lavlarla çevrili küçük adacıklar, zaman içinde birleşip, antik çağlarda ‘yuvarlak’ anlamına gelen ‘Strongyli’ ya da ‘en güzel’ anlamında ‘Kallisti’ olarak adlandırılan tek bir ada oluyor.

Adanın sarsıntılardan kolay etkilenmesi, su ve odunun bulunmaması, kışın esen güçlü rüzgarlar ve Ege’nin yakıcı güneşi, ada halkına evlerinin mimarisi konusunda ipucu vermiş. Dar kıvrımlı sokaklar da ada sakinlerinin fırtınalardan korunmasını sağlıyor. Volkanik patlamalar ve depremler ada insanına felaket getirmiş belki ama aynı zamanda onlara benzersiz güzellikte bir coğrafya sunmuş. Bir taraftan sarp dağlar denize ulaşırken bir taraftan da beyaz evler, kiliseler, siyah ve kırmızı kumlu plajlar göze çarpıyor. Plajlardaki salaş balıkçı lokantalarında yenilen Horyatiki- Yunan salatası, kalamar, cacık ve barbunya fasulye, buranın tipik lezzetleri.

Bir günbatımı klasiği
Adanın başkenti Fira, hafifçe kıvrılan Kaldera’nın yüksek tepelerine kurulmuş. Yan yana bitişik inşa edilmiş ya da kayalara oyulmuş evler, kiliseler ve oteller sonsuz bir maviliğin ortasında, bugün artık sönmüş olan volkana bakıyor. Fira, bulunduğu yamaçtan limana dik, 600 basamaklı bir yol ve teleferikle bağlanıyor. Kato Fira, ada başkentinin en iyi korunmuş kısmı. Adanın kuzey sırtındaki İa, adanın en pitoresk köyü. Kaldera’ya bakan İa’nın en çarpıcı özelliği, beyazın yanısıra rengarenk evleri ve kemerleri. İa özellikle günbatımına doğru kalabalıklaşıyor. Gün battıktan sonra etrafa yayılan kızıllıkla birlikte, kayalıkların üzerinde ve kafelerde oturanlar İa’nın şık ve turistik çarşısına doğru yol alıyor.

Arkeoloji meraklılarına: Akrotiri
Santorini’nin oluşumuyla meydana çıkan eski Thera şehrinin volkanik patlamayla batması, çoğu zaman Atlantis şehrinin mitiyle bağdaştırılır. Bu mitin önemli bir kısmı da, adada iz bırakan iki uygarlıktan biri tarih öncesi Akrotiri ve antik Yunan uygarlığının kenti Mesa Vuono… Akrotiri’deki kalıntılar, buradaki halkın volkanın tekrar hareketlenmesine kadar yaşadığı zenginliğin bir kanıtı.

Plato’dan bu yana, Atlantis mitine bir açıklama bulunmaya çalışılıyor. Atlantis felaketinin de aynı döneme denk geldiği söyleniyor ve hep aynı soru soruluyor; Santorini kayıp şehir Atlantis olabilir mi? Aslında bu Akrotiri’deki yüksek yaşam standardı ve zenginlikle güçlenen bir olasılık. Yine de ne adanın boyutları, ne kültürel gelişimi ne de dış dünyaya açılması efsanevi kent Atlantis’i andırmıyor. Beki de bu yüzden ada o gizemli ve düşsel havasını yitirmiyor. Franco’s Bar’ın terasındaki şezlonglara uzanıp klasik müzik eşliğinde günbatımını seyrederken, bu düşün bir parçası olmamak elde değil….

KONAKLAMA
Yunanistan’ın en lüks 25 oteli arasında seçilen, volkanik tepelerin üzerinde bir kartal yuvasını andıran Canaves Oia Hotel & Suites, havuzlu odalarıyla tam kendinizi şımartmak için.

AKTİVİTE
Canaves Oia Hotel katamaranla adanın etrafındaki koy ve plajlara herkesin katılabileceği günlük geziler düzenliyor.

AKTİVİTE
Zorlu bir patikadan sönmüş volkanın bulunduğu Nea Kameni’ye tırmanmak kolay değil. Ama lavlardan oluşan kayaların, denizin ve Fira’nın beyaz evlerinin kontrastını görmek için değer.

KAÇIRMAYIN
İa’nın muhteşem manzarasında klasik müzik çalınan bir kafede oturup günbatımını izleyin.

LEZZET MOLASI
Günbatımından sonra Feredini Restaurant’da olun hele bir de dolunay varsa…

LEZZET MOLASI
Ammoudi Koyu’ndaki Ammoudi Restaurant deniz ürünleri ve balıkta uzman.

LEZZET MOLASI
Leziz yemekleri ve konforlu mekanıyla Seaside By Notos’un mönüsünden seçim yapmak kolay değil. Hemen önündeki Perivolos Plajı da keyif yapmak ve yüzmek için ideal.

BİLGİ İÇİN
Akıllı telefon ve tabletlerinizden Yunan adaları, konaklama ve restoranlar hakkında bilgi için: www.lifethink.gr

ADADAN ADAYA
Yunan adaları arasında ve başkent Atina’ya ulaşım için biletler SeaJet’ten temin edilebilir.