BİR BAŞKA ALMANYA: ROMANTİK YOL

Almanya’nın güneyinde, Main Nehri’nden Alpler’e uzanan Romantik Yol, aslında bir ülkenin kendini temize çıkarma çabasından doğar.

II. Dünya Savaşı’nın ardından, ülkenin kötü şöhretini akıllardan silmek için bir grup Alman biraraya gelerek ülkelerinin bir başka yüzünü göstermek ister. Hayallerinde, ‘peri masallarındaki gibi bir Almanya’ vardır. Her yıl, 5 milyon kişinin konaklamalı, 2 milyon kişininse günübirlik olarak ziyaret ettiği Bavyera bölgesindeki 360 km’lik Romantik Yol, bugün gerçekten de isminin hakkını veriyor.

Kuzeyde, içinden Main Nehri’nin geçtiği Würzburg’tan güneyde Alpler’in kapısı Füssen’e kadar, irili ufaklı tam 27 kasaba, bu tarih ve kültür güzergahında, ortaçağ romantizminin aynası oluyor. Adeta bir açık hava müzesi olan Romantik Yol’u, kiralık arabayla ya da sadece bu güzergahta sefer yapan bir otobüsle gezebileceğiniz gibi, bisikletle de gezebiliyorsunuz. Bisiklet rotası, 420 km. Yakında 500 km’lik bir yürüyüş yolu da açılıyor.

Romantik Yol üzerinde göz kamaştırıcı olan sadece doğa değil. Sislerin arasından gökyüzüne uzanan masallara yaraşır şatolar, Riemenschneider, Neumann ve Tiepolo’nun ölümsüz eserleriyle süslenen büyüleyici saraylar, şirin ve huzurlu ortaçağ kasabaları, tarihi çeşmelerin etrafında yaşamın sürdüğü eski kent meydanları, mütevazı köylerin ihtişamlı kiliseleri, üçgen çatılı sıradışı evler, tüm kasabayı üzerinden dolaşabileceğiniz surlar ve samimi kasaba restoranlarında yeni tatlar; coğrafyanın, mimarinin, sanatın, kültürün tahmininizden de zengin olduğu bu yolun gerçek ruhunu size dolu dolu yaşatıyor.

ULAŞIM
Romantik Yol’u özel olarak bu güzergahta işleyen bir otobüsle (www.romantic-road-coach.de) gezebilirsiniz.

DANIŞMA
Romantik Yol Merkez Ofisi’nden konaklama rezervasyonu ve rehber için yardım alabilirsiniz. Dinkelsbuehl, www.romantischestrasse.de, www.romanticroad.de, www.romanticroad.com

WÜRZBURG
Romantik Yol’un başlangıç noktası Würzburg, üniversite kenti olmasının getirdiği canlılığın yanısıra mimarisi ve sanatıyla, bu güzergahla ideal bir tanışma noktası. Kentin en muhteşem yapısı Residenz. Mimar Balthazar Neumann’ın Würzburg piskoposlarının zenginliğinin ve prestijinin bir göstergesi olarak, 18. yüzyılda inşa ettiği barok sarayın en can alıcı yanı, Tiepolo’nun, ‘Dört Kıta’ adlı, dünyanın en büyük tavan freski olma özeliğine sahip, 600 metrekarelik başdöndürücü eseri. Eski kentin bulunduğu meydandaki Dom St. Kilian katedralinden, Main Nehri üzerindeki tarihi taş köprü Alte Mainbrücke’den geçerek UNESCO Kültür Mirası Listesi’ndeki, 13. yüzyıla ait Marienberg Kalesi’ne yürümelisiniz. Burası, 1719 yılına kadar prens- piskoposun ikametgahıydı.

KONAKLAMA
Würzburg’da ekonomik aile işletmesi. Harika kahvaltı ve yerel mönü için Zur Stadt Mainz (www.hotel-stadtmainz.de)

LEZZET MOLASI
Würzburg’da ortaçağ atmosferinde yemek için Würzburger Ratskeller (www.ratskeller-wuerzburg.de)

AUGSBURG
Dahi besteci Wolfgang Amadeus Mozart’ın babası Leopold Mozart’ın ve ünlü oyun yazarı ve şair Bertolt Brecht’in kenti Augsburg, Romantik Yol’un önemli duraklarından… Kentin en ihtişamlı caddesi Maximilianstrasse’de sıralanan sarayların ve asilzadelere ait evlerin Rönesans ve Barok cepheleri, hep o dönemin görkemini yansıtıyor. Augsburg’un en ünlü turistik noktalarından biri, 17. yüzyıla ait Rathaus, yani belediye sarayındaki ‘Goldener Saal’ (Altın Salon). ‘Dünyanın tarihi paranın tarihidir’ vecizesinin yanısıra isminin önüne gelen ‘zengin’ ünvanıyla da anılan Jakob Fuger tarafından inşa edilen, dünyanın halen içinde yaşanmakta olan en eski sosyal konutları, 16. yüzyıla ait Fuggerei ve Zanaatkarlar Mahallesi, kent turunuzun en ilginç noktaları olacaktır.

KONAKLAMA
Augsburg’da Mozart ve Goethe’nin de kaldığı, lüks Steigenberger Drei Mohren (www.augsburg.steigenberger.de) oteli, yıllardır kentle özdeşleşmiş bir isim.

FÜSSEN
Romantik Yol’un son durağı Füssen, Alpler’in zirvelerinin arasına kurulu küçük bir kasaba. Eğer varış noktanız Münih ise, ‘Alpler’in Kapısı’ olarak da anılan Füssen, Romantik Yol’u tersten yapmanız demek olsa bile, güzergahınızın ilk durağı olabilir. Ortaçağda ticaret yolu üzerinde bulunan Füssen, 4 km doğusundaki Schwangau ile birlikte, Almanya’nın en çok turist çeken noktasını, II. Ludwig’in iki şatosunun bulunduğu ‘’Königswinkel’’i yani Kraliyet Köşesi’ni oluşturuyor. Füssen’de Augsburg piskoposlarının yazlık ikametgahı olan gotik Hohe Schloss’un özellikle 15. yüzyıla ait iç avlusunu görmelisiniz.

LEZZET MOLASI
Ayaküstü yemek için, geyik salamı dahil birçok salam, deniz mahsülleri için Die Markt Halle (Füssen, Schrannenplatz, 08362 941965)