BİR EYLÜL ROTASI

Bir eylül günü Aydın Kaptan’ın teknesi Damla ile Datça koylarından İnceburun’a doğru yola çıkın. Adeta ünlü çizgi roman Asteriks’ten fırlamış gibidir, aynı zamanda da tam bir Datça karakteridir Aydın Kaptan…

Demir attığı koylardaki suyun berraklığı ve temizliği yanında küçücük ocağında kızarttığı çipuraları ve sekiz katlı salatası iştahınız kabartır. Tekneye binmeden, Datça’nın bir gece önce, serinlikte kurulan cumartesi pazarını kaçırmayın.

Şerbet gibi bir eylül
Akdeniz ile Ege buluşur da, Datça’da eylül güzel olmaz mı… Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir, bu havadan, “İklim tam insan boyutundadır. Sıcağı da soğuğu da, insan tahammülünü aşmaz. İklimi paltoyla, sobayla ya da yelpazeyle düzeltmeye gerek yoktur.” diye bahsemişti. Kuzeyine Ege’yi, güneyine Akdeniz’i almış Datça Yarımadası, yaz sona ererken, en güzel zamanlarını yaşar. Rutubet azalır, oksijen boldur, rüzgarı nefes aldırır. Datça Limanı’ndan başlayıp sahil boyunca sıralanan balık lokantaları günbatımına doğru masalarını kumsala çıkarır. Datça’nın çarşısı naif ve yereldir. Tezgahlarda badem, deniz kabukları ve renkli kumaş parçalarıyla yapılmış nazarlıklar şeklindeki allı pullu üzerlikler alışverişe eğlence katar.

Dolunayda gerçek Datça
Yarımadanın Akdeniz’e bakan koylarından biri Kargı. Kuzey ve güneybatı rüzgarlarına kapalı, bu çakıllı sahilde, kuzeydeki yamaçlardan gelen su ile beslenen buz gibi dere sizi serinletir. Sessiz bir gecede ve dolunayda Kargı Koyu’nda olun, gerçek Datça’yla o zaman tanışacaksınız. Can Yücel’le özdeşleşen Eski Datça’da kasabanın klasik buluşma yeri olan Muhtar Orhan’ın Kahvesi, geç saatlere kadar açık. Begonvillerin süslediği dar sokaklarda Rum mimarisinin izleri belirgin.

Çam ormanları arasında bükler ve köyler
Datça Yarımadası’nın büklerini yani koylarını ve köylerini de gezmeli. Koylarda yüzmek için mola vererek yol alacağınız bu rotayı, antik kent Knidos’ta tarihin sularında sonlandırın. Çam ormanları arasından geçerek Mesudiye köyünün koylarından biri olan Hayıt Bükü’ne, Kızılbük’e, Ova Bükü’ne ve koylar arasında en popüleri Palamut Bükü’ne uğrayın. İki bakir koydan biri Kurubük, diğeriyse yerlilerin denizinin berraklığından dolayı Akvaryum olarak adlandırdığı Akçabük. Yol boyunca köylüler, badem, bal, zeytin, zeytinyağı, keçiboynuzu ve keçiboynuzu pekmezi satarlar. Günbatımına yakın Knidos’ta olun.

Yıldızlar hiç bu kadar parlak olmamıştı
”Amazon” olarak adlandırılan bir cennete ulaşmak kolay olmamalı. Yoksa böyle güzel kalamazdı. Her ne kadar zorlu bir etap olsa da, özellikle fotoğraf tutkunlarını cezbedecek pek çok bakir koy ve Gökova Körfezi’nin tüm güzelliği, yol boyunca sizinledir. Etrafta ışık kirliliği olmadığından yıldızların çıplak gözle izlenebildiği ender güzellikteki yerlerden biri burası. Hava kararınca arabanızın farlarını kapatın, doğayla bir olduğunuzu hissedeceksiniz.

Gökova’da bir cangıl
Deniz bir kanal gibi çam ormanlarının içine giriyor, derinliklere doğru ilerliyor, orman gittikçe sıklaşıyor ve tam bir cangıla dönüşüyor. Datça Yarımadası’nın Gökova Körfezi’ne bakan yüzünde yer alan Bördübet ve bir sonraki koy Amazon, Özel Çevre Koruma Alanı içinde ve yapılaşma minimum düzeyde. Yöre sakinlerine göre, bir zamanlar Bördübet koyunda saklanan İngiliz askerleri, buradaki kuşların çokluğu ve çeşitliliği karşısında duydukları şaşkınlıkla “bird the bed” yani “kuş yatağı” adını vermişler. Çam ağaçlarıyla çevrili koy, ormanlık bir bölge olduğundan yazın en sıcak zamanlarda bile gölgelik ve serin.

Yattığınız yerden gökyüzü
Gökova Körfezi’nin en kıvrımlı koylarından Amazon’un adı aslında Gücük- Günlük ya da Maden Koyu… Burası bugünkü adını, otuz küsur yılın ardından koya adını veren ve civardaki tek tesis olan, aile işletmesi Club Amazon’dan alıyor. Çam ve Günlük ormanlarıyla iç içe koy, temiz ve derin. Medeniyetten hayli uzaktaki bu saklı limanda, günübirlik gelenler Club Amazon’un misafirleriyle birlikte sahil şeridindeki şezlong ve şemsiyelerden faydalanabiliyor. Balıkçı teknesiyle çevre koylara oltabalıkçılığı ve yüzme turları düzenleniyor, rüzgar sörfü dersleri veriliyor. Kanoyla kimselerin olmadığı, körfezin sessiz koylarına kürek çekebilir, kampın bisikletleriyle ‘The End’ olarak bilinen noktaya ulaşıp günbatımını seyredebilir, kampta ping pong oynayabilir, trekking ve off road turlara katılabilirsiniz. Ortak alandaki şöminede kozalak ateşinde yapılan patlamış mısır, Türk kahvesi, Amazon ekmeği ile beş çayının kekleri de kampın müdavimlerinin yakından tanıdığı ve özlediği tadlar. Çocuklar ve hayvanlar için de harika bir ortam.

Sazlıklardan doğal labirent
Bu dingin coğrafyadan ayrılıp Köyceğiz- Ortaca istikametinde varacağınız yer Dalyan’dır. Yazın adeta bir vaha olan Yuvarlakçay’da mola verin. Altından derenin aktığı ahşap iskeleleri olan restoranlarda, kuzu tandır ve kiremitte tereyağlı alabalık enfes. Günlük ağaçlarıyla çevrili Yuvarlakçay’ın sıcaklığı 13 derece. Suyu içmek ve suda yüzmek mümkün. Dalyan’da hayat, Köyceğiz Gölü’nü Akdeniz’e bağlayan kanalın iki yakasında sürüyor. Sazlıkların arasından süzülen tekneler ziyaret noktalarına en yaygın ulaşım. Dağların yamaçlarındaki M.Ö. 4. yüzyıla ait, heybetli tapınak tarzındaki kaya mezarları Dalyan’ın, özellikle geceleri aydınlatılıp suya yansıdıklarında, doyum olmayan bir görüntüsü. Köyceğiz Gölü ile Akdeniz’i birleştiren tabii bir kanal olan Dalyan, bugün Özel Çevre Koruma Bölgesi. Sazlıklarıyla birlikte doğal bir labirente benziyor ve deltayı bir dantel gibi oyuyor. Kanalın kıyıları sazlıklarla ve doğal yaşamla dolu. Sazlıklar, suyu temizliyor, balıklara barınak sağlıyor, aynı zamanda erozyon ve kötü kokuları engelliyor. Dalyan, bugün dünyanın her yerinden gelen doğa bilimcilerin, doğal yaşamını inceledikleri bir yer. Kanalda, olta attığınızda hem tatlı hem de tuzlu su balıklarını tutmak mümkün. Kefal, çipura, mırmır, levrek, barbun, yılan balığı ve mavi yengeç bunların bazıları. Oltanıza kiloluk bir levrek geldiğinde şaşırmayın. Ayrıca bölgede yaklaşık 154 kuş çeşidi saptanmış.

Dünyanın en iyi korunan ikinci kumsalı
Dünyanın en iyi korunan ikinci kumsalı seçilen ve Türkiye’de caretta carettaların 17 üreme alanından en önemlisi olan 5.5 km uzunluğundaki İztuzu, incecik, sarı kumu, bir kıyısında Akdeniz, diğer kıyısında tatlı suyun bulunduğu konumu ve doğallığıyla, ender türde kumsallardan biri. Plaj ve arkasındaki sazlıklarda, kertenkele, yılan, yengeç ve su kaplumbağası gibi canlıların da görüldüğü zengin bir doğal yaşam var. Sıkı bir yürüyüşle, plajın bir ucundan diğer ucuna 45 dk. sürüyor.

Suya yansıyan başka bir Dalyan
Gündüz karmaşasına bakarak Dalyan’ın gece sükunetini tahmin etmek zor. Dolunayda, Happy Caretta’nın iskelesinden, kaya mezarlarının suya yansımasını izleyin. Radar’a çıkıp, Dalyan- Köyceğiz havzası üzerinde uçuyormuş gibi hissedin, Dalyan’da su yüzüne çıkıp nefes alan caretta carettaları izleyin, ayışığında yakamozların içinde kürek çekin, iki kıyı arasında yolcu taşıyan köylü kadınların kayığında karşıya geçin, bir gece sadece yöre halkının bildiği tenha bir çamur banyosuna girin, bir akşamüstü Kaunos antik kentinde yürüyün…

AKTİVİTE
Kaunos Tours’la bölgede yapılacak birçok aktivite var.

ALIŞVERİŞ
Özlü’deki Datça bademinin tadı benzersizdir.

LEZZET NOKTASI
Fevzi’nin Yeri’nde asma yaprağında sardalye sarma ve keçiboynuzlu sakızlı muhallebi denemeye değer.