BİR GAR’DAN DAHA FAZLASI

Gar ve istasyonlarımız…
160 yıllık TCDD’nin sessiz tanıkları.
Her biri bir döneme ışık tutan özgün mimariyle inşa edilen bu eserler, tren yolcularının uğurlanıp karşılandıkları yerlerin de ötesinde şehirlerin sosyal ve kültürel yaşamının hayat bulduğu mekânlara dönüştüler.
Lokantalara, kafelere, cadde ve sokaklara gar ve istasyonların isimleri verildi.
Tarihe not düşen nice buluşmalar bu adreslerde gerçekleştirildi.
Demiryollarıyla birlikte uzun bir süre gözlerden uzakta unutulmaya yüz tuttular.
2003 yılından itibaren demiryollarının yeniden devlet politikası olarak kabulüyle birlikte yeni yolların inşasının, modern araçların teminini yanı sıra tüm yolların kesişme noktası gar ve istasyonlarımız, yeni bir anlayışla yeniden ele alındı.
Tarih ve kültürel mirasımızın eseri olan bu mekânlar aslına uygun olarak restore edildi. Eski canlılıklarına yeniden kavuştular.
Yeniden sosyal ve kültürel yaşamın can damarı oldular.
Türk sinemasının güzide eserleri, hepsi birer film platosuna dönüşen garlarımızda çekiliyor.
Türk musikisi, garlarımızın akustik mekânlarında yankılanıyor.
Konvansiyonel hatlar üzerindeki garlarımızda tarih ve kültürel hayatımız yeniden canlanırken, yüksek hızlı tren hatlarında da hizmet verecek modern YHT garları inşa ediyoruz.
Polatlı, Bozüyük ve Bilecik garlarının ardından 29 Ekim Cumartesi günü de Ankara YHT Gar’ı hizmete açtık.
TCDD’nin ilk kez uyguladığı Yap-İşlet-Devret modeliyle inşa edilen ve günümüz mimari anlayışını yansıtan bu eser, başkent Ankara’nın prestij eserleri arasındaki yerini aldı.
Ankaray, Metro ve Başkentray’a bağlantı yapılacak şekilde planlanan Ankara YHT Gar, kapalı ve açık otoparkıyla, mağazalarıyla, kafe-restoranlarıyla, iş ofisleri, çok maksatlı salonları ve oteliyle bir gardan beklediklerinizin çok daha ötesinde hizmet vermek üzere sizleri bekliyor.
İyi yolculuklar…