BİR SUALTI EFSANESİ: BÜYÜK MERCAN KAYALIKLARI

Avustralya, uzaklarda, sırlarını kolay açık etmeyen bir kıta. Çölün geçit vermeyen kırmızı toprağı, kah ürperti veren kah merak uyandıran hayvanları ve sualtı dünyasının efsanesi Büyük Mercan Kayalıkları’yla, hem aktiviteden hem de doğasından nefes nefese kalacağınız bir destinasyon.

3 bin mercan kayalığı, 900 ada
Kıtanın gururu, 2 bin 600 km uzunluğundaki Büyük Mercan Kayalıkları ya da Büyük Mercan Resifi, aynı zamanda dünyanın en muhteşem doğal oluşumlarından. Bu dev su dünyasında, 3 binden fazla mercan kayalığı ve 900 ada bulunuyor. Bazı yerlerde mercanlar 500 metre kalınlığı geçiyor. 1975 yılında deniz parkı olarak ilan edilen mercan kayalıkları, binlerce deniz canlısının yanısıra aynı zamanda kaplumbağalar ve kuşlar için de bir cennet.

Kartpostal gibi manzaralar
Mercan kayalıklarında her biri diğerinden etkileyici binlerce dalma noktası var. Murana, vatoz ve beyaz başlı mercan köpekbalığı gibi balık çeşitleri ve mercan oluşumlarıyla Cairns’in açıklarındaki Briggs Reef gibi meşhur mercan kayalıkları her gün yüzlerce dalgıç ve şnorkel meraklısını buraya çekiyor. Mercan Denizi’nin kuzeyindeki daha uzak dalış noktalarına ise dalgıç tekneleriyle yapılacak bir haftalık yolculuğun ardından ulaşılıyor. Her ne kadar Büyük Mercan Kayalıkları’nı görme arzusu çoğunlukla sualtı yaşamının sıradışılığından kaynaklanıyor olsa da adalardaki flora ve fauna da başlı başına bir çekim noktası. Bazı adalarda yağmur ormanları, tepeler, kayalıklar ya da kartpostal gibi manzaralarla karşınıza çıkan plajlar var.

Dalış, plaj keyfi, trekking
Eğer bir gününüz varsa, Cairns ya da Port Douglas’tan günübirlik teknelere binin. Teknenin varış noktası olan denizin ortasında bulunan geniş dubadan mercan kayalıklarına dalış yapabilirsiniz. Dalış kıyafeti, şnorkel ya da tüple dalış için tüm malzemeler burada sağlanacaktır. Denize girmek istemeyenler için yine buradan altı cam bir tekneyle yapılacak geziyle sualtı dünyasını seyretmek mümkün. Dönüşünüz helikopterle olursa mercan kayalıklarının ve adaların manzarasını görebilirsiniz.

Cairns’den erken saatlerde kalkan bir tekneyle Fitzroy Adası’na gidebilir, şnorkelle daldıktan ve adanın etrafında yürüyüş yaptıktan sonra plajda keyif yapabilirsiniz. Eğer üç gününüz varsa hem sualtı hem de kara aktiviteleri sunan bir ada seçin. Flora ve faunası kaydadeğer olsun. Dalgıçlar, Lizard Adası- Port Douglas teknelerinden birinde birkaç gün geçirdikten sonra Lady Elliot, Heron ya da Lizard gibi kıyı mercanları olan bir adada dinlenebilirler. Kum meraklıları ise, tekne kısmını es geçip Hinchinbrook, Orpheus, Lizard, Hayman gibi kaydadeğer plajları ve trekking parkurları olan adalarda vakit geçirebilirler.

Gümüş martılardan kambur balinalara
Queensland kıyısından 85 km uzaklıkta Büyük Mercan Kayalıkları’nın güney ucundaki oval şekilli Lady Elliot Adası, mercan kayalıkları üzerinde bulunan altı resort sahibi adadan biri. Her yanını çevreleyen mercan kayalıkları, muhteşem beyaz kumsalları, mercanlarla dolu kıyılarıyla, deniz milli parkı bölgesinde bulunan adayı her seferinde en fazla 105 kişi ziyaret edebiliyor. Adadaki doğal yaşam, kendisini insan varlığından daha yoğun olarak hissettiriyor. Denizi sakin olduğu zaman kaplumbağaları, müren balıklarını, köpekbalıklarını ve milyonlarca tropik balığı görebilirsiniz.

Birçok ziyaretçinin Lady Elliot’a gelmesinin nedeni mercanlardan beslenen manta ray’leri (dev vatos balığı) görmektir. Ekimden nisana kadar Lady Elliot gümüş martıların ve ender görülen kırmızı kuyruklu tropik kuşların üreme yeridir. Kasımla mart arasında caretta caretta kaplumbağaları yumurtlamaya gelir. Yavruların yumurtadan çıkmaları ocaktan sonra olur. Bu mevsimde görevli biologlar gece kaplumbağaları seyretmek için turlar düzenler. Temmuzdan ekime kadarsa kambur balinalar plajın kıyısındaki restorandan bile görülebilir. Lady Elliot, kamp yapılabilen ender adalardan biri.

Büyüleyici, hassas ekosistem
1981’de Birleşmiş Milletler, Büyük Mercan Kayalıkları’nı Dünya Mirası Listesi’ne dahil etmişti. 2004 yılında da bu kayalıkların çoğunda balık avlamayı yasaklayan kanunlarla, hızla yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan bu muazzam ancak hassas ekosistem koruma altına alınmıştı. Kayalıkların insan terinden bile etkilenebilecek kadar hassas olduklarına inanmak zor. Mercan kayalıklarına zarar vermek ya da buradan bir parça götürmek suç sayılıyor. Türkiye’nin yaklaşık yarısı kadar bir alanı kaplayan ve adeta yaşayan bir organizmayı andıran Büyük Mercan Kayalıkları, insanın hayatında çok sık yaşayamayacağı, büyüleyici bir seyahat deneyimi vadediyor.

KAÇIRMAYIN
Heron, Wilson, Lady Musgrave veya Lady Elliott gibi adalara yeşil kaplumbağalar ve caretta caretta’lar yumurtlamaya geliyor.

AKTİVİTE
Büyük Mercan Kayalıkları’nda yunus, kaplumbağa ve dugong’larla (Asya deniz ineği) birlikte yüzün.

KONAKLAMA
Hayman Adası’nın resortu Whitsundays, 2 km’lik kumsalı, yansımalı havuzları, tropikal bahçeleri ve şelaleleri ile bir rüya gibi.

BİLİYOR MUYDUNUZ?
Avustralya’da ozon tabakası neredeyse hiç yok, bu nedenle güneşte ne kadar kaldığınıza mutlaka dikkat edin.