Bir Yıl Daha Geride Kalırken…

Bir Yıl Daha Geride Kalırken…

Yeni yıl, yeni bir umut ve yeni bir heyecan demektir.

Türk demiryolu sektörünün amiral gemisi kuruluşu olarak, biz de yeni yıla yeni umutlar ve yeni heyecanlarla giriyoruz.

Yeni yıla umutlarla girerken, başarıyla geçirdiğimiz bir yılı daha geride bıraktık.

Ankara’da Sincan-Ankara-Kayaş arasında modern ve konforlu banliyö hizmeti vermek üzere BAŞKENTRAY projesini Sayın Cumhurbaşkanımızın da teşrifleriyle 12 Nisan’da hizmete açtık. Ardından da Gaziantep’te GAZİRAY projesinin temelini attık.

Van Gölü üzerinde yüksek taşıma kapasitesine sahip Sultan Alparslan ve İdris-İ Bitlis feribotlarını devreye aldık. Her iki feribotta da bağlı ortaklığımız TÜLOMSAŞ’ta tamamen yerli marine olarak üretilen motorların kullanılıyor olması ayrı bir gurur kaynağı olmuştur.

Erzurum Lojistik Merkezi’ni lojistik sektörümüzün hizmetine sunarken, Konya (Kayacık) ve Mersin (Yenice) Lojistik merkezlerinin inşasını tamamladık. Konya-Karaman hızlı demiryolunu da elektrikli işletmeye açtık.

Ülkemizde demiryoluna verilen önemin bir sonucu olarak uluslararası alanda da prestijimizi yükselten gelişmelere tanıklık etmenin sevinç ve mutluluğunu yaşadık.

Uluslararası Demiryolları Birliği’nin (UIC) Yüksek Hızlı Demiryolu Kongresi’ni ilk defa Ülkemizde başarıyla gerçekleştirdik. Dünyadaki en büyük demiryolu organizasyonu niteliğindeki UIC’nin Başkan Yardımcılığı görevine şahsımın yeniden seçilmesi, Ülkemiz ve Kuruluşumuz adına büyük önem arz etmektedir.

Ayrıca Almanya Berlin’de yapılan ve bağlı şirketlerimizle birlikte katıldığımız INNOTRANS 2018 Fuarı’nda yerli ve yabancı ziyaretçilerin TCDD’ye olan ilgileri bizleri sevindirmiştir.

Başarıyla geride bıraktığımız bir yılın ardından 2019 yılı da çok sayıda önemli projenin hayata geçeceği bir yıl olacaktır.

2019 yılının Ülkemiz ve Demiryollarımız için hayırlı olmasını diliyorum.

İyi yolculuklar…

İsa APAYDIN

TCDD Genel Müdürü