BIRAKIN BEDENİNİZ RİTME AYAK UYDURSUN

İki kişilik bir oyun. Kimine göre aşk, kimine göre dans, kimine göre ise farklı bir savunma sanatı… Duygular havada uçuşurken, müziğin ritmi içinize işliyor.

Adımlarınız hızlanıyor. Bedeninizi istediğiniz gibi kontrol etmenin keyfini çıkarıyorsunuz. Brezilya kökenli capoeira felsefesi dövüşmeye değil, savunmaya dayanıyor. Bedeninize ve zihninize aynı anda hakim olabilme fırsatı sunan capoeira, aslında farklı bir meditasyon olarak öne çıkıyor.

Özgürlüğe giden yol
Kendinizi müziğin ritmine bırakarak, bedeninizle satranç oynama ne dersiniz? Bugün dünyanın 48 ülkesinde resmi olarak yapılan capoeira’nın en önemli parçası müzik…
Capoeira’nın temellerinin ise 17’nci yüzyıl’da atıldığı dikkat çekiyor. Angola’dan Brezilya’nın Bahia (Salvador) bölgesine getirilen Afrikalı köleler, birbirlerini capoeira
yaparak korumaya başlamış. Brezilya’da capoeira’nın kökenlerini yaratan köleler için capoeira; ‘özgürlüğe giden yol’ olarak kabul görmüş ve yüzyıllar içinde kendine özgü bir yaşam felsefesi haline gelmiş. Bu akım daha sonra Latin Amerika, Avrupa, Avustralya ve Asya’ya yayılmış. Bugüne geldiğimizde ise capoeira’nın son derece
popüler bir hobi olduğu ve dünya çapında kabul gördüğü gözlemleniyor. Brezilya’da capoeira artık hemen hemen her yerde, okullarda, kulüplerde, hatta orduda bile öğretiliyor. Daha sonra da ‘capoeira regional’ stili gelişmiş. Aslında capoeira’ya
spor olarak değil hayat felsefesi olarak bakmak gerekiyor. Bunun karate ya da kung fu ile hiçbir alakası yok. Yaptığınız hareketleri içinize ne kadar sindirebildiğiniz oldukça önemli. Çünkü müziği ve felsefeyi özümseyebildiğiniz takdirde capoeira’nın ritmine
ayak uydurabiliyorsunuz. Afrika kökenli berimbau, atabaqui, pandeiro, agogo ve reco-reco gibi enstrümanlar yoksa capoeira yapamazsınız. Oyunun şeklini ve hızını belirleyen berimbau, en önemli simgelerden biri…

İç dünyanızı keşfetmeye başlıyorsunuz

Dans, isyan, diyalog ve estetik öğeleri ritimle bütünleşiyor. Capoeira yapanlara ‘capoerista’ deniyor. Oyun, ‘roda’ adı verilen bir çemberin içinde başlıyor. Rodayı oluşturanlar, capoeira müziğini çalmaya başlıyor. Çemberin içindeki iki oyuncu, ‘ginga’ adı verilen temel hareketlerle oyuna başlıyor. Çemberin ortasına geçen iki kişi ise belli stil ve ritimlerde dansını gerçekleştiriyor. Karşılıklı yapılan bu oyuna ‘jogo’ adı veriliyor. Bu hareketler belli ritimler eşliğinde ve töresel kurallarla gerçekleşiyor. Aynı zamanda orkestrayı da içinde barındırıyor. Müzik eşliğinde gerçekleşen saldırı ve savunma hareketleri temel alınıyor.

Stiller farklı
Rakipler birbirlerine ağırlıklı olarak fiziksel üstünlük sağlamaya çalışıyor. Herkesin farklı bir stili var. Ayak ve bacak hareketleriyle saldırıya geçilse de karşı taraf blok oluşturmuyor. Saldırıdan en uygun şekilde kaçma tekniklerine ağırlık veriliyor. Zamanla karakteristik özelliklerinize göre farklı isimlerle anılmaya başlıyorsunuz. Peki capoeira yapmak nasıl bir kondisyon sağlıyor? Her şeyden önce bu alanla ilgilenmeye başlayan kişiler için bu dans bir hayat biçimine dönüşüyor. Ritim duygunuz gelişiyor ve iç dünyanızı keşfetmeye başlıyorsunuz. Uygulama ve öğrenme sürecinde maksimum efor harcanıyor. Geniş hareket imkânı sayesinde vücut esniyor ve yüksek koordinasyon kazanıyor. 1 saatte 500-800 kalori harcanabiliyor.

Türkiye’deki en önemli capoeira kursları
1-Dans Buluşma İstanbul: İtalyan capoeira ustası Giuseppe Pasqualini’nin öğrencisi olan Berk Zaloğlu, bu konudaki en iddialı eğitmenlerden biri… Capoeira sınıfının oluşması için önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor.
2- Capoeira Gençlik ve Spor Kulübü Derneği: İstanbul, Ankara, Samsun, Mersin, Kayseri, İzmir, Adana, Karaman, Sakarya, Sivas, Konya ve Moskova’da capoeira kursu bulunan dernek, faal olarak etkinlik ve gösteriler düzenliyor.
3-Capoeira İzmir: Ege Üniversitesi Büyük Spor Salonu’nda gerçekleştirilen kurslara kayıt için belli bir zaman aralığı yok. İstediğiniz zaman gidip kayıt yaptırabiliyorsunuz.
4-Grupo de Capoeira da Angola İstanbul: Çeşitli etkinlik ve atölyelerin yapıldığı kursta, çocuklar için özel gruplar da bulunuyor. Çocukların çalışma alanları Elmadağ ve Beşiktaş’ta bulunuyor. Yetişkinlerin antrenmanları ise Elmadağ’da yapılıyor.
5-Axe Capoeira Türkiye: Ankara Capoeira Derneği kuruluşu olan kursta Kızılay’da çocuklara özel gruplar da yer alıyor. Ankara Kızılay, Etimesgut, Hacettepe Üniversitesi, Yenidoğan’da verilen eğitimler yanı sıra İstanbul Beşiktaş ve Avcılar, Bursa Osmangazi ve Şanlıurfa’da da şubeleri bulunuyor.