BİSİKLET DÖVMECİSİ

3 yıl önce Kadıköy Moda’da kurulan Digital Lab adlı özel tasarım atölyesinde artık yepyeni bir marka daha hizmet veriyor. Temelleri 1.5 yıl önce atılan ama şubat ayı sonunda resmi olarak lanse edilen Magic Brush Bike markası, Burak Akyıldırım ve ablası Müge Demirel’in birlikte hayata geçirdikleri el boyaması özel bisikletlerin yer aldığı bir konsepte sahip. Bisikletlerin kadro ve maşa kısımlarını boyayarak sıra dışı bisiklet modellerine imza atan ikili, şimdiden bisiklet tutkunlarının uğrak noktası oldu. Magic Brush Bike’ın kurucu ortağı Burak Akyıldırım ile bisiklet tasarımında nasıl bir farklılık yarattıkları hakkında konuştuk.

Her modelden bir tane var
32 yaşındaki Burak Akyıldırım, çok farklı bir eğitim almış olmasına rağmen, kalbinin sesini dinleyerek tasarım sürecine yönelmiş. Uludağ Üniversitesi Maliye Bölümü mezunu olan Akyıldırım, özel sektörde 4 yıl satış temsilciliği yaptıktan sonra istifa ederek, İstanbul Kozyatağı’ndaki aile restoranları Satsuma’da 2 yıl işletmecilik yaptığını söylüyor. Uzun yıllardır bisiklet meraklısı olduğunu belirten Burak Akyıldırım, Magic Brush Bike markasının doğuş hikâyesini ise şöyle anlatıyor: “Ablam Müge Demirel, 3 yıl önce Kadıköy Moda’da Digital Lab adlı butik bir tasarım atölyesi açtı. Kendisi çok yetenekli bir ressam… Her şeyin üzerine farklı şeyler boyayabilme yeteneğine sahip. Bu atölyede de ayakkabıdan şapkaya kadar pek çok farklı tasarıma imza attı. 1.5 sene önce kendime bir bisiklet alacaktım. O sırada ablama ‘biz neden bisiklet boyamıyoruz?’ diye sordum. Sonrasında bir bisiklet alıp o bisiklet üzerinde denemeler yaptık. Bisiklete ahşap efekti verdik ve yaptığımız iş çok hoşumuza gitti. Boş bisiklet kadroları (gövde) üzerine el boyaması tasarımlar yapmaya karar verdik. Bu konsepti bisikletçi bir ağabeyimizle paylaştık. O da bizi arkadaşlarına yönlendirdi. Böylece birkaç kadro temin ettik. Sonra bu kadro ve maşalara nasıl bir çizim yapacağımıza, daha doğrusu konulara karar verdik. Gerekli boya ve malzemeleri aldıktan sonra tasarım sürecine odaklandık.”

İlk etapta sadece kendi tasarımları öne çıkacak
Digital Lab çatısı altında hizmet veren Magic Brush Bike markası ile orijinal bir bisiklet kafe tasarladıklarını ve burada bisiklete yönelik farklı ürün gruplarını da satışa sunacaklarını belirten Burak Akyıldırım, el boyaması bisiklet konusunda Türkiye’de hiçbir örneğe rastlamadıklarını dile getiriyor. İlk etapta sadece kendi tasarımlarına yöneleceklerini, ikinci etapta ise hedef kitlelerinin beğeni ve istekleri doğrultusunda tasarımlara da başlayacaklarını vurgulayan Akyıldırım, “Biz şu anda sadece bisiklet kadrosu ve maşa boyamasına odaklandık. Hedef kitlemizin bu ürünlerin bitmiş ve bisiklete dönüşmüş hallerini görebilmeleri için ise 2 bisikletimizi A’dan Z’ye toplayarak kendimize ait bir konsept kurguladık. Buradan kadro ve maşayı alarak kendi bisikletini tasarlamak isteyen kişilere yardımcı oluyoruz. Sistem oturduktan sonra ilerleyen dönemde bizden sıfırdan bisiklet isteyen kişilere de bisiklet toplama konusunda hizmet verebiliriz. El boyaması kadro ve maşa fiyatlarımız şu an 1000 TL. Her şeyiyle hazır olan, gövdesi ve maşasını boyadığımız, diğer malzemeleri ise toplayarak yaptığımız bisikletimizin fiyatı ise 1800 TL. Ablam, Müge Demirel atölyesini Dalaman’a taşıdı. Bisikletler orada boyanıyor. Her bisikletimizin farklı bir konsepti var. Çünkü hedef kitlemize alternatifli tasarımlar sunmak istiyoruz. Şu an 10 kadro ve 10 maşa boyamış durumdayız.” diyor.

Boyama işlemi dört gün sürüyor
Burak Akyıldırım el boyaması bisikletlerde nasıl bir tekniğe yatırım yaparak ilerledikleri hakkında ise şu bilgileri veriyor: “Kendimizi bisiklet dövmecisi olarak adlandırabiliriz. Seri üretim çalışmıyoruz. El boyaması bisiklet kadrolarından ve maşalarından bahsettiğimiz için bir ürün bittikten sonra diğerine geçiyoruz. İşlem süreci ise şöyle: Kadronun üzerine astar atılıyor ve bir gün bekletiliyor. Ardından bu kadro, belirlenen konsept çerçevesinde 1 ya da 2 günde boyanıyor. Air brush ve posca kalem ağırlıklı çalışıyoruz. Air brush küçük, ucu iğneli bir tabanca gibi… Air brush ile çok güzel modeller tasarlanıyor. Ablam, bu konuda son derece uzman… Bütün işlemler bittikten sonra aralıklarla vernik atılıyor. Vernik işlemini de hesaba katarsak, bisiklet tasarımının 4 günde tamamlandığını ifade edebiliriz.”

İleride el boyaması bisikletlerin yanı sıra klasik bisiklet kadroları bularak boyama işlemine de geçeceklerini belirten Akyıldırım, “Gelecekteki hedefim, bu markanın dünya pazarına açılması ve şubeleşmek… Ağırlıklı odak noktam her zaman bisikletler olacak. Bisiklet kaskı da boyamayı planlıyoruz. Yıllar içinde el boyaması motosiklet konseptine yönelebilirim.” yorumunda bulunuyor.