BİTLİS’TE BİTKİ MÜZESİ KURULACAK

Türkiye’de bulunan yaklaşık 12 bin bitki türünden 2 bini Bitlis ve çevresinde yetişiyor. Bitki çeşitliliğinin bu kadar fazla olması, kente bir bitki müzesi yapılması kararı aldırdı.

Bitlis Eren Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Kürşat, bitki türü tespiti amacıyla Bitlis’in bugüne kadar yüzde 25’lik kısmının tarandığını söyledi. Kalan yüzde 75’lik bölümünün de önümüzdeki süreçte taranmasının planlandığını dile getirdi. Murat Kürşat, “Bitlis’te yaklaşık 200 ila 400 civarı arasında tıbbi aromatik bitki olduğunu düşünüyoruz. Bitlis Eren Üniversitesi olarak bitki müzesi açmak için çalışmalarımız devam ediyor. Müzemizin kurulması durumunda bölgedeki özellikle aromatik, yani sağlık alanında kullanılabilen bitkiler buralarda sergilenecek. Bu bitkilerden daha çok istifade edilmesi sağlanacak. Hatta yurtdışında çalışan sağlıkçıların bitki araştırmalarında da faydalı olacaktır.” şeklinde konuştu.

Sağlık alanında kullanılmalı

Türkiye’nin bitki türü yönünden çok zengin olduğunu belirten Kürşat, bitkilerin büyük bölümün sağlık alanında kullanılabilecek bitkiler olduğunu ifade etti. Kürşat, “Tespit ettiğimiz yeni türleri eczacılık fakülteleri ya da tıp fakülteleriyle paylaşıyoruz. Çünkü gerçekten bitki sağlığı açısından ülkemizin buna büyük ölçüde ihtiyacı var.” dedi.