BOĞAZ’IN İNCİLERİ; YALILAR

İstanbul, dünyanın hiçbir yerinde olmayan Boğaz hattı ve bu hatta inci bir kolye gibi sıralanan yalıları ile göz kamaştırıyor.

Binlerce yıllık tarihi ile dünyanın birçok kentini kıskandıracak kadar özel bir yere sahip olan, tarihi ve doğal güzellikleri ile öne çıkan İstanbul, dünyaca üne sahip. Yalılar da göreni büyüleyen İstanbul’u farklı kılan ve kente değer katan en değerli unsurlardan… Birbirinden değerli 366’sı tarihi eser olmak üzere toplam 660 yalının yer aldığı Boğaz’da yalıların değerleri metrekare fiyatı ile ölçülmüyor.

Statü sembolü
Yalı sahibi olmak, Türkiye’de önemli bir statü sembolü… Çünkü yalı demek belli bir hayat standardı, belli bir ekonomik statüye sahip olmak anlamını taşıyor. Bu yalıların satışını gerçekleştirmek de sanıldığı kadar kolay değil. Çünkü Boğaz’da yıla almak kadar satmak da büyük bir gizlilik içinde gerçekleştiriliyor. Bir yalının satışı hiçbir zaman standart bir gayrimenkul gibi olmuyor.

İki köprü arası en değerlileri
Boğaz’ın en değerli yeri Boğaziçi ile Fatih Sultan Mehmet köprüleri arasında kalan alan oluyor. Bu bölge Boğaz’ın en aydınlık ve en hareketli bölgesi olması nedeniyle her daim öne çıkıyor. Burada yer alan yalıların manzaraları da gece gündüz hep güzel. Boğaz’ın Karadeniz’e açılan kısmı olan Sarıyer’deki yalıların fiyatları ise diğerlerine göre daha düşük kalıyor. Çünkü o bölge gece karanlık olduğu için gece manzarasından yoksun.

Amcazade Hüseyin Paşa Yalısı en eskisi
Boğaz’ın bilinen en eski yalısı Ali Ağaoğlu’nun kiraladığı Amcazade Hüseyin Paşa Yalısı. Bu yalı Boğaz’daki en eski tarihi eser niteliğinde.

Yalılar değerlerini yitirmiyor
Yalılar değerlerini hiç yitirmiyor. Kriz dönemlerinde bile bir yalı gerçek değerinin altında satılmıyor. Çünkü yalının alıcısı ve fiyatları belli. Yalıların fiyatları kriz dönemlerinde durağanlaşabilir ancak hiçbir zaman düşmez.

Avrupalılara pahalı geliyor
Yalıları daha çok Türk yatırımcılar alıyor. Boğaz’ın değerini onlar daha iyi biliyor. Boğaz ve yalılar Avrupalılara çok pahalı geliyor. Çünkü o fiyatlarla Avrupa’dan şato satın almak mümkün. Bu nedenle de bu kadar parayı bir yalıya yatırmayı pek istemiyorlar.

Son dönemde İstanbul’da gayrimenkul alma yarışına giren Araplar daha içine kapanık yerlerde, sitelerde yaşamayı tercih ettikleri için yalıları almayı pek tercih etmiyorlar. Ancak meraklarından yalıları gezen Araplar oluyor.

Fiyatları değişken
Boğaz’da 2-3 defa satışı gerçekleşen yalılar var. Oysa kimi yalılar, 60-70 yılda bir el değiştirebiliyor. Boğaz’daki yalı fiyatları çok değişkenlik gösteriyor. 2 milyon dolara da yalı var 200 milyon avroya da… Özellikle tarihi eser statüsündeki yalılar çok değerli oluyor.

Tablo gibi…
Yalılar bir tablo gibi değerlendiriliyor. Yan yana bulunan iki yalının bile fiyatları birbirinden çok farklı olabiliyor. Çünkü yalının fiyatı belirlenirken denize cephesi, bahçe büyüklüğü, manzarayı at gözlüğünden ya da geniş açıdan görüp görmemesi gibi faktörler etkili oluyor.

Yılda ortalama 35 yalı satışa çıkıyor
İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakasında olmak üzere irili ufaklı ortalama 35 yalının satışı gerçekleştiriliyor. Ancak bunların büyük çaplı olanlarının sayısı 10’u geçmiyor. Yalı satın almak kârlı bir iş. Özellikle son 3-4 yıl içinde yalı fiyatları enflasyonun üzerinde bir artış gösterdi. Bundan 7 yıl öncesinde 5 milyon dolara satılan bir yalı bugün 15 milyon dolara satılabiliyor. Özellikle kriz dönemlerinde çok yalı satışı gerçekleştiriliyor.

Mal paylaşımı için satılıyor
Bir yalının satılmasının çeşitli sebepleri olabiliyor. Ancak yalı sahipleri yalılarını sattıklarının bilinmesini istemiyor. Kimi zaman işlerin pek yolunda gitmemesi, yeni yatırım yapmak üzere nakit paraya duyulan ihtiyaç satışın sebebi olabiliyor. Ayrıca kimi yalı sahipleri de ölümlerinin ardından çocukları arasında mal paylaşımında sorun yaşanmaması için kendileri hayattayken yalılarını da satmak isteyebiliyor.

Alıcıları belli
İstanbul’un en değerli gayrimenkullerinden olan yalıların her dönem alıcıları belli. Yalıların müşterisi olan bu kişiler bir yalının satışa çıktığını bir biçimde öğrenip satışı yapan gayrimenkul ofislerine gidiyor. Yalı alma eğiliminde olan kişiler zaten Boğaz’daki yalılar ve sahipleriyle bağlantılı kişiler oldukları için de satışlardan en önce onlar haberdar oluyor.

Satışın duyulması prestij kaybına neden oluyor
Yalı satışı gizli yapılıyor. Bir yalı sıradan bir gayrimenkul gibi ilanla satılmıyor. Burada gizlilik önemli çünkü yalı satışı, satan için prestij kaybı olarak algılanabiliyor çoğu zaman.