Brüksel Atomium

Brüksel Atomium

ÇEŞİTLİ SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER İÇİN KULLANILAN YAPININ EN ÜST KATINDA ZİYARETÇİLER İÇİN RESTORAN DA BULUNUYOR. BU İKONİK YAPI ŞEHİRDE EN ÇOK FOTOĞRAFLANAN YERLERİN BAŞINDA YER ALIYOR. 

Belçika’nın Başkenti Brüksel’de bulunan şehrin sembollerinden kabul edilen Atomium, bir demir kristalinin 165 milyar kez büyütülmüş halinin tasviridir. Dünyadaki en modern eserler arasında yer alan bu yapı, 1958 yılında Dünya Fuarı için Andre Waterkey tarafından tasarlanmıştır.

Her biri 18 metre çapında olan 9 bölümden oluşan çelik ve alüminyumdan yapılan yapı, ziyaretçilere açıktır. Birinci katında yapıyla ilgili bir belgeseli izleyebileceğiniz 102 metre yüksekliğindeki binanın en üst katına tavanı cam bir asansör ile ulaşabilir ve buradan şehrin manzarasını izleyebilirsiniz. Buradan teleskopla Fransa’nın Paris kentindeki Eyfel kulesini de görmeniz mümkün.

Çeşitli sosyal ve kültürel etkinlikler için kullanılan yapının en üst katında ziyaretçiler için restoran da bulunuyor. Bu ikonik yapı şehirde en çok fotoğraflanan yerlerin başında yer alıyor.

Demirin kristal kafes binasının büyütülmesinden etkilenilerek tasarlanan yapıda 9 çelik küre 12 boru ile birbirine bağlanmış ve yürüyen merdivenlerle fuar hollerine geçiş yapılmıştır. Küreden küreye geçişlerde kullanılan yürüyen merdivenlerin derecesi de 60 derecedir. Her kürenin 18 metre çapında olduğu binada dikey yönde hareket eden asansörler de saniyede 5 metre hızıyla adeta modernizmin simgesidir.

Ayrıca geceleri muhteşem bir ışıklandırmayla şehrin parıltısı olan Atomium’un içinde, Türkiye’nin de katıldığı 1958 Dünya Fuarı ile ilgili haritada ülkemizin yerini de bulabilirsiniz.