Brüksel ve Mini Avrupa

Brüksel ve Mini Avrupa

Avrupa’nın her yerini gezemeseniz de kendiniz ve hatta çocuklarınız için Avrupa’nın farklı kültürlerine dair özet bir bilgi isterseniz doğru adres Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan Mini Avrupa olacak.

Burada, küçük dolambaçlı yollarda yürürken Venedik gondollarından eğik Pisa kulesine; Hollanda’daki yel değirmenlerine kadar Avrupa ülkelerinin sembol yapılarına rastlamanız mümkün. Hatta Berlin duvarını iterek Almanya’yı birleştirmeniz, Big Ben’in yankılanan çanını dinlemeniz, Vezüv Yanardağı’nın lavlarına tanık olmanız da… Sevilla’nın boğa güreşlerine katılan minik seyircilerini ya da Brüksel’in Grand Placa teraslarında içeceklerinin tadını çıkaran figürlerini yine burada izleyebilirsiniz. Ayrıca Paris’in dünyaca ünlü Eyfel Kulesi’nin ilk seviyesi ile yüz yüze gelmek için Fransız bölgesinden kayan Thalys tren setini takip edebilirsiniz.

Avrupa’nın tüm ünlü yapılarının son derece ayrıntılı ve 1:25 oranında küçültülmüş kopyalarıyla dolu bu özel minyatür park, 1989 yılında 10 milyon Avro yatırım ile yapılmıştır. 80 şehirden 350 binanın 24 bin metre kare alana yayıldığı parkı yılda 300 bin kişi ziyaret ediyor. Prens Philip tarafından açılan park açık alandadır ama eserler kar, yağmur gibi doğa olaylarına karşı dayanaklı yapılmıştır.