BTC’NİN TÜRKİYE TARAFI TAMAMLANIYOR

BTC’NİN TÜRKİYE TARAFI TAMAMLANIYOR

Bakan Ahmet Arslan, Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi’nin Türkiye ayağının ay sonunda tamamlanmış olacağını söyledi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi’ne ilişkin çalışmaları yerinde inceledi. İncelemenin ardından projeye ilişkin önemli bilgiler veren Arslan, projenin sadece Türkiye için değil dünya için de önemli olduğunu aktardı.

Arslan şöyle konuştu: “Proje, bölgemiz için önemli ama ülkemiz için çok daha önemli. Avrupa’dan Asya’ya özellikle ‘tek yol, tek kuşak’ projesini de düşünürseniz orta koridoru kesintisiz hale getirecek bir demiryolu projesi. Bu hat sadece Türkiye için değil Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Çin dahil Orta Asya açısından da önemli. Aynı şekilde Avrupa ile yük hareketini kesintisiz hale getirecek olması nedeniyle Avrupa için de aynı derece öneme haiz.”

Projenin başlangıcından itibaren verdikleri destekten ötürü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’a teşekkürlerini sunan Bakan Arslan, demiryolu projesinde çok ciddi bir çalışma ve emek olduğuna dikkati çekti. Arslan, “Bu ayın sonu itibarıyla Türkiye tarafı tamamlanmış olacak. Bu raylarda tren çalışabilir hale gelecek. Gürcistan tarafından ise yaklaşık üç aylık iş var. Biz Türkiye tarafını haziran ayı sonu itibarıyla bitirmiş olacağız. Eylül ayı başı itibarıyla Gürcistan tarafı da bittiğinde bu demiryolunu kesintisiz kullanabilir hale getireceğiz. Projenin 79 kilometresi Türkiye, 26 kilometresi de Gürcistan tarafında yer alıyor. Demir İpekyolunun tamamlanması adına arkadaşlar olağanüstü bir gayret sarf ettiler.” dedi.