BTK Demiryolu Hattında İşbirliği

BTK Demiryolu Hattında İşbirliği

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, ekonomik açıdan herkes adına olumlu neticeler doğuracağına inandıkları BTK Hattının öneminin, gerek komşu ülkeler gerekse Asya-Avrupa ticaretinde pay sahibi olan bölge ülkeleri nezdinde gün geçtikçe arttığını söyledi.

Türkiye, Rusya ve Azerbaycan Demiryolları Arasında Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Güzergâhında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı İmza Töreninde konuşan Bakan Turhan, 30 Ekim 2017 tarihinde Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nın resmi açılışını yaptıklarını hatırlatarak, bu hattın gerek ülkeler gerekse bölge için oldukça stratejik öneme sahip olduğunu vurguladı.

Bakan Turhan, bu hattın aynı zamanda Asya-Avrupa arasındaki kesintisiz ulaşım ağının temel bölümlerinden biri olduğunu vurguladı. Turhan, ekonomik açıdan herkes adına olumlu neticeler doğuracağına inandıkları BTK Hattının öneminin, gerek komşu ülkeler gerekse Asya-Avrupa ticaretinde pay sahibi olan bölge ülkeleri nezdinde gün geçtikçe arttığına işaret ederek, “BTK hattının aktif hale gelmesiyle, küçük ve orta ölçekli sanayicilerimizin ürettikleri ürünler, Rusya ve Orta Asya ülkelerine daha hızlı, güvenli ve ekonomik olarak erişim imkânına kavuşmuş olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Büyük projeler hayati önem kazandı

Türkiye tarafı olarak yapılması gereken yatırımları yapmanın gayreti içinde bulunduklarını dile getiren Bakan Turhan, “Proje ve yapım çalışmalarını tamamlamak amacıyla üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirdiğimizin bilinmesini isteriz.” dedi.