BTK Güzergâhında İş Birliği İçin İmzalar Atıldı

BTK Güzergâhında İş Birliği İçin İmzalar Atıldı

Türkiye, Rusya ve Azerbaycan Demiryolları Arasında Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Güzergahında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı imzalandı.

Törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, 30 Ekim 2017 tarihinde açılan BTK hattının gerek ülkeler gerekse bölge için oldukça stratejik öneme sahip olduğunun altını çizdi.

Üç ülke arasında imzalanan Mutabakat Zaptı’nın, demiryolu alanında mevcut iş birliğini daha da güçlendireceğini ve ileri seviyelere taşıyacağını ifade eden Turhan, “Bu Mutabakat Zaptı ile BTK hattı üzerinden yapılan taşımaların hacminin artacağına ve demiryolu hattına ticari olarak bir ivme kazandıracağına inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ise, Doğu-Batı koridorunda kesintisiz demiryolu ulaşımına anlam kazandıran Marmaray’ın 2013 yılında, BTK demiryolunun 2017 yılında, Gebze-Halkalı demiryolunun da 12 Mart 2019 tarihinde açıldığını ifade ederek, Ankara-İzmir ve Ankara-Sivas YHT hattının yapımının devam ettiğini söyledi. Yapımı planlanan Sivas-Erzincan ve Erzincan-Erzurum-Kars ile Halkalı-Kapıkule hızlı demiryolu projelerinin de BTK demiryolu hattına entegre edileceğini kaydeden Uygun, “Çalışmalar tamamlandığında Türkiye, Avrupa’dan Orta Doğu, Orta Asya, Rusya ve Çin’e kadar yapılacak taşımalar için önemli bir demiryolu koridoru haline gelecektir.” dedi.

Konuşmaların ardından, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, Azerbaycan Demiryolları Genel Müdürü Cavit Gurbanov ve Rusya Demiryolları Genel Müdürü Oleg Belozerov tarafından Mutabakat Zaptı imzalandı.