BTK’NIN İLK TRENİ YOLCULUĞUNU 10 SAAT ERKEN TAMAMLADI

BTK’NIN  İLK TRENİ YOLCULUĞUNU 10 SAAT ERKEN TAMAMLADI

Demir İpek Yolu, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nın ilk treni, 30 Ekim’de Azerbaycan’dan törenle uğurlanan yolculuğunda, 76 kilometre Türkiye, 259 kilometre Gürcistan, 503 kilometre Azerbaycan topraklarında bulunan hattı aşarak 40 saatte Kars’a, 04 Kasım 2017 tarihinde de beklenen saatinden 10 saat erken olarak yükünü indirdiği Mersin’e ulaştı.

BTK treninin ilk seferi ile Kars’a gelen ve daha sonra treni, yükünü indirdiği Mersin’de karşılayan TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt yaptığı açıklamada, “Kazakistan’dan yola çıkıp Azerbaycan’ın Alat Limanı’ndan devam ederek Kars’a ulaştık. Azerbaycan’dan buraya yaklaşık 856 kilometreyi 40 saatte geldik. Trenimizde 600 ton buğday var. 30 konteynerden oluşuyor. Toplamda yaklaşık 4 bin 700 kilometrelik seferi Mersin’de son bulan tren, Türkiye-Gürcistan arasında Ahılkelek’e kadar geniş hatta, ülkemizdeki kısmında ise Avrupa standardında yol aldı. Bu nedenle, bu noktada bizim vagonlarımıza aktarma yapıldı.” dedi.

“3 bin km’lik değil, artık 10 bin, 12 bin km’lik destinasyonlarda taşımacılığı konuşuyoruz”

Bu hatta, başlangıçta yıllık 7 milyon, ilerleyen yıllarda 17 milyon ton yük taşımacılığının hedeflendiğine vurgu yapan Kurt, şöyle konuştu: “Müşterilerimizle artık 5 bin, 10 bin ve 12 bin km’lik destinasyonlarda taşımacılığı konuşuyoruz. Avrupa’yı ülkemiz üzerinden Çin’e yine Çin’i ülkemiz üzerinden Avrupa’ya bağlayacak gerçekten bir kardeşlik ve dostluk koridoru. Mersin’e 10 saat daha erken ulaşması ise hepimizi gururlandırdı. Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve Bakanımıza kıtaları birleştiren bir projeyi ülkemize kazandırdıkları için müteşekkiriz. Bu trenin başarıyla ulaştırılmasında emeği olan tüm demiryolcu kardeşlerime de teşekkür ediyorum, kutluyorum.”