BU AYAKKABI BAĞCIKLARI ÇEVREYİ KORUYOR

Bugüne kadar dünyada hiçbir marka, sadece ayakkabı bağcığı üretimine odaklanarak niş bir marka yaratma çabasında bulunmadı.

Bu alana yönelik açığı fark ederek, son derece inovatif bir ürün geliştiren UNDO Labs, sadece Türkiye’de değil, dünyada da önemli bir ilke imza attı. UNDO Labs’in geliştirdiği UNDO Laces ayakkabı bağcıklarını rakiplerinden farklı kılan en önemli özellik ise bu ayakkabı bağcıklarının son derece çevreci olması ve karbon emisyonunu azaltması…

Aslında ayakkabılarımız, giyeceklerimiz arasında en yüksek karbon salımı yapan ürün olarak karşımıza çıkıyor. Tek bir ayakkabının sebep olduğu karbon salımı yaklaşık 14 kg. Yani bir hafta boyunca açık kalan 100 watt’lık bir ampulün yarattığı karbon emisyonuna eşit. Dünya çapında her yıl yaklaşık 25 milyar ayakkabı satıldığını hesap ettiğimizde, ciddi bir çevresel tehditle karşı karşıya olduğumuz ortaya çıkıyor. UNDO Labs, bu ekolojik tahribata çevreci ayakkabı bağcıkları ile engel olmayı amaçlıyor. Can Özinci, Sina Afra, Kerem Alper ve Atölye Labs bu soruna bir çözüm üretmek amacıyla bir araya geldi. Stanford Design School eğitiminin ardından Türkiye’ye gelen Atölye Labs ekibi tarafından geliştirilen ve İstanbul’da üretilen yerli ve çevre dostu UNDO Laces ayakkabı bağcıkları ilk kez 15 Mayıs’ta New York Tasarım Haftası’nda tanıtıldı. Akademik dünyadan ve New York tasarım sektöründeki kanaat liderlerinden de olumlu geri dönüşler alındı.UNDO Labs Kurucu Ortağı Sina Afra ve UNDO Labs Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Can Özinci ile yeni dönem projeleri hakkında konuştuk.

Attığımız her adım aslında çevreyi kirletiyor 
“UNDO Laces ayakkabı bağcığının etkisi, estetiği ve özgünlüğü detaylarında gizli. Hem stil sahibi olmak isteyenler hem de çevreye duyarlı bir yaşam sürmek için çaba harcayanlar, UNDO’da mutlaka kendinden bir şey bulacak.” diyen UNDO Labs Kurucu Ortağı Sina Afra, “UNDO Labs olarak ana hedefimiz ve misyonumuz, üretim aşamalarında doğaya zarar veren ürünlerin yarattığı çevresel tahribatın ve yüksek miktarlardaki karbon ayak izinin, UNDO Labs çatısından çıkacak ürünlerle azaltılması… UNDO Laces, bu vizyon kapsamında çıkan ilk ürünümüz…

Yürürken çevreye zarar veriyoruz
Bilim insanlarına göre ortalama bir spor ayakkabının atmosfere yaydığı karbondioksit miktarının yaklaşık 13.5 kg; yani bir hafta boyunca açık kalan 100 watt’lık bir ampulün yarattığı karbon emisyonuna eşit olduğunu söyleyen Afra, “Yine aynı araştırmaya göre global ayakkabı endüstrisinin bir yılda doğaya saldığı karbon ayak izi, İtalya’nın tek başına açığa çıkardığı karbon ayak izi ile hemen hemen aynı. Yani yürürken bile çevreye büyük zararlar veriyor, yeryüzünden silinmesi mümkün olmayan izler bırakıyoruz aslında.” yorumunda bulunuyor.

Nasıl fark yaratıyor?
UNDO Labs Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Can Özinci ise ürünleri ile ilgili şu açıklamada bulunuyor: “Ayakkabınıza bir UNDO bağcık aldığınızda, sizin adınıza karbon denkleştirme şirketlerinden aldığımız karbon ofset kredisiyle, evrene verilen bir ayakkabılık karbon zararı hep birlikte geri alıyoruz. Ofset kredisi ise en sade anlatımıyla şu anlama geliyor: Bir yerde oluşan karbon salımını önlemek veya azaltmak için, yenilenebilir enerji sistemleri veya ağaçlandırma gibi doğaya canlılık katan bir başka projeye para yatırıyoruz. Bu yöntem, ayakkabı endüstrisinin yarattığı ekolojik zararı belli bir oranda telafi etmemizi mümkün kılıyor. Zaten UNDO (geri al) adı da bu geri alma işleminden, geri kazanımdan geliyor.”

Tasarım özgün
Satın alınan her bir UNDO bağcığın, giyilen ayakkabının meydana getirdiği yüksek miktarlardaki karbondioksit salımını, geri almaya, yani doğaya verilen zararı azaltmaya yaradığına dikkat çeken Özinci, “Bağcıklarımızın uçlarında yer alan ve patentini aldığımız mıknatıslı kilit sistemi ise ürünümüzü tasarım açısından özgün kılmakla birlikte, eski UNDO bağcığı çıkartırken, ona mıknatısla bağlı olan yeni bağcığın kolayca ayakkabıya takılabilmesini sağlıyor. Mıknatıslı uçlardaki kilidin birbirine kilitlenmesiyle oluşan üçlü fiyonk detayı da bir anlamda markamızın kimliği olarak felsefemizi UNDO kullanıcılarına ulaştırıyor.” diyor.