BU HOBİLERE DİKKAT!

Basketbol ve hentbolun farklı bir bileşimi olarak dikkat çeken ‘korfbol’; yaşa bağlı olmaksızın herkes tarafından yapılabilen orijinal savunma sanatı ‘hapkido’; bedensel ve zihinsel aktivitelerin farklı bir uyum içinde olması ile öne çıkan ‘orientring’; buz hokeyi, çim hokeyi ve futboldan izler taşıyan ‘bandy’ gibi spor dalları, hedef kitlesine çok daha sıra dışı bir yaşam stili vaat ediyor.

Kadın ve erkekler aynı takımda yarışıyor: Korfbol
Korfbol, erkeklerle kadınların birlikte oynadıkları tek takım sporu… Basketbol ve hentbol karması olarak dikkat çeken bu oyunun amacı, topu rakip takımın korf denilen, sepete benzer yüksek potasına atmak. Kapalı alanlarda oynanmasının yanı sıra çimde, kumda veya suda da oynanabiliyor. Korfbolun mucidi ise Hollandalı bir beden eğitimi öğretmeni olan Nico Broekhuysen olarak öne çıkıyor. Beden eğitimi derslerinde kızların ve erkeklerin bir arada oynamadığını gören Broekhuysen, İsveç’te oynadığı bir oyundan esinlenerek, korfbol oyununu 1902 yılında Amsterdam’da tasarladı ve derslerinde oynatmaya başladı. Bunun hemen ardından Hollanda Korfbol Birliği,1903’te kuruldu ve bu spor dalı ülke çapında yaygınlaştı. 1920 Belçika ve 1928 Hollanda Olimpiyat Oyunları’nda korfbol gösteri sporu olarak yer aldı. 1933’e kadar korfbol, bu sınırlar dâhilinde oynandı. 1933’te Hollanda ve Belçika Federasyonları ‘Uluslararası Korfbol Federasyonu’nu kurarak, korfbolu yaygınlaştırma çalışmalarına başladı. 20’nci yüzyılın ikinci yarısında, kadın ve erkeklerin sosyal durumlarının değişmeye başlamasını takiben korfbol yaygınlaşmaya başladı. 1970’te Uluslararası Korfbol Federasyonu’nun sadece Avrupa’da 4 üyesi varken, korfbol 1992’de 4 kıtada, 30’u aşkın fazla ülkede oynanmaya başlandı. Korfbol sporunda amaç, rakip takımın potasında korf topu atarak sayı elde etmek. Bir takım 4 kadın ve 4 erkek olmak üzere 8 sporcudan oluşuyor. Pota yüksekliği ise 3.5 metre… Korfbol hem hücumun hem de defansın önemli olduğu bir spor dalı olarak yapılandı.

 

3 bin yıllık savunma sanatı: Hapkido
Hapkido, 3 bin yıllık Kore kökenli bir savunma sanatını, bunun da ötesinde bir yaşam biçimini ifade ediyor. Bir spordan ziyade meşru müdafaaya uygun bir sanat olan hapkido, yaşa bağlı olmaksızın hem kadınlar hem de erkekler tarafından yapılabiliyor. Savunma sanatlarında uygulanan teknikler, dövüş kalıplarından çok ruhu ve bedeni eğiten egzersizler olarak dikkat çekiyor. Bu yüzden sanat temeli kazanmış olan, savaş tekniklerinin belli nefes teknikleri ve konsantrasyonlarla çalışılan meditasyon bölümleri bulunuyor. Amaç düşmanı yok edip ortadan kaldırmak değil, fakat ona karşı savunma yaparak onu kazanmanın yolunu keşfetmek… Hapkido geniş bir yelpazede; kol ve ayak eklem kilitlemeleri, fırlatma, her türlü ayak teknikleri, el teknikleri ile akrobatik jimnastik, eğme, bükme ve sinir noktalarına baskı tekniklerinin yanında ateşsiz her türlü silahı ustaca kullanmayı, günlük hayatta kullanılan eşyaları birer silaha dönüştürmeyi öğretiyor. Örneğin; sopa, şemsiye, bıçak, yelpaze, toka vb. gibi günlük araç gereçler de bu spor dalında kullanılabiliyor. Kore kökenli bir diğer oyun olan tekvando ile benzerlik gösterse de ‘hapkido’ daha farklı ve sert hareketleri içinde barındırıyor. Hapkido; düşürme, takla, sert yumruk ve süpürme gibi hareketleri içeriyor. Tekvandoda ise bu hareketler yasak.

 

Koşarak satranç oynanan spor: Orientring
Orientring, her türlü arazide yapılabilen, katılımcıların kontrol noktalarını harita ve pusula yardımı ile en kısa zamanda ziyaret etmeye çalıştığı bir doğa sporu olarak dikkat çekiyor. ‘Koşarken satranç oynamak’ olarak da tarif edilen orientring, günlük yaşamın stresini doğayla baş başa kalarak atmak hem bedeninize hem de zihninize spor yaptırmak, yeni insanlarla tanışmak, kendinizle, arkadaşınızla ve doğayla yarışmak için en ideal sporlardan biri… Koşarak ve yürüyerek hedef bulma anlamına gelen orientring, her türlü arazide yapılabilen, katılımcıların kontrol noktalarını harita ve pusula yardımı ile en kısa zamanda ziyaret etmeye çalıştığı bir doğa sporu. Kısaca bedensel ve zihinsel çalışmanın birlikte ifadesi olan orientring; sadece düz bir koşu değil, aynı zamanda kontrol noktaları aranırken zamanın nasıl geçtiğini anlayamadığımız bir oyun. Oyunun temel amacı, yarışmaya başlar başlamaz hedef noktalarını hızlıca belirlenen sırayla dolaşarak varış noktasına en kısa sürede varmak. Orientring’i benzerlerinden ayıran en önemli unsur koşarken takip edilecek bir liderin veya işaretlenmiş bir parkurun olmaması. Bulunulan yerden gidilecek yere ulaşmak için her sporcuya göre değişen sonsuz sayıda farklı seçenek bulunuyor. Sporcuların hem kendi özelliklerini, hem diğer sporcuları, hem de içinde bulundukları arazinin özelliklerini dikkate alarak en doğru kararı en kısa süre içinde vermeleri, bir başka ifade ile atletik kapasitelerine ek olarak mutlaka zihin yeteneklerini kullanmaları gerekiyor.

 

Buz üzerinde futbol: Bandy
Bandy, 11’er oyuncudan oluşan, 45 dakikalık 2 yarı boyunca küçük bir topu karşı kaleye sokmaya dayanan spor. Buz hokeyi, çim hokeyi ve futboldan izler taşıyan bandy’de oyuncuların ‘bandies’ adı verilen eğimli sopaları bulunuyor. Bandy oyuncularının iyi bir patenci olmanın yanı sıra iyi top kullanma becerisine de sahip olmaları gerekiyor. Futbol sahası büyüklüğündeki bir buz pistinde 11 kişilik takımlarla oynanan bu oyun, buz hokeyi tutkunlarını heyecan içinde bırakabilecek cinsten. Sopa ve topla oynanan oyunların, yani genel adıyla hokeyin geçmişi yüzyıllar öncesine dayanıyor. Herkes tarafından kabul edilen bir gerçek ise hokeyin buzdan önce karada yani patenle değil ayakkabıyla oynandığı… Bugün kitlelerin peşinden koştuğu, Kuzey Amerika’nın en popüler dört sporundan biri olan buz hokeyi, kendi kurallarını ve tarzını oluşturup yeni bir spor olarak ortaya çıkarken, bandy ise Rusya’da, 1700’lü yıllarda futbol kuralları temel alınarak, futbolun buz üstündeki replikası olarak doğdu. Çoğu ülkede ‘Rus hokeyi’ olarak anılan bandy’nin bugünkü formu ve kuralları ise 1882’de İngilizler tarafından belirlendi. Her ne kadar bu oyunu, buz üzerinde oynanan futbol olarak tanımlasak da tabii ki futboldan farklı yönleri söz konusu… Saha tipi, oyuncu sayısı, oyuncu değişiklikleri, oyun süreleri futbolla benzerlik gösterirken; buz hokeyi pateni, sopa, dizlik, dirseklik, hokey şortu vb. malzemeleri kullanması ise buz hokeyiyle benzerlik gösteriyor. Oyunda kullanılan top ise buz hokeyinde olduğu gibi pakla değil, tenis topu büyüklüğündeki bir topla oynanıyor.